МАЯ ГАНЕВА
1571 са читателите на Градската библиотека през 2017 година. Посещенията в заемната за възрастни, в детския отдел, читалнята и компютърния център, са 10 796, а заетите библиотечни материали са 24 230. Това става ясно от справката, изготвена по молба на в. „Росица“.
Читателите на Детския отдел са деца, посещаващи ясла и детска градина, до ученици в седми клас. Най-малкият, притежаваш картон на свое име, е 2-годишният Александър Памукчиев, записан от своята майка. Момченцето с удоволствие слуша приказки и разглежда книжките с картинки. За него и другите малки читатели особено интересни са поредиците „Барбароните”, „Франклин” и „Марти”, както и книжките с героите на „Дисни”.
Едни от най-четените и търсени книги в Детския отдел са заглавията, заложени в учебния план на децата, казват библиотекарките. Според тях това са „Пипи Дългото чорапче” и „Емил от Льонеберя” на Астрид Линдгрен, „Мечо Пух” на Алън Милн, „Приказки по телефона” на Джани Родари, „Приключенията на Барон Мюнхаузен” – Ерих Распе, стихотворенията на Христо Ботев, романът „Под игото” и разказите на Иван Вазов, разказите на Елин Пелин и Йордан Йовков и др.; различни видове приказки – български народни, приказки на народите, на Братя Грим и Андерсен, приказки за Хитър Петър и др.
Освен учебната литература, през изминалата година децата проявявали голям интерес към някои забавни поредици и заглавия – „Дневникът на един Дръндьо”, „Лили Чудото”, „Soy Luna”, „Скъпо тъпо дневниче”, „Дневникът на Мишо”, „Изкуството да бъдеш мързелив” на Емил Конрад и други подобни развлекателни четива.
Търсени са и фентъзи и приключенските поредици – „Орденът на Асасините”, „Хари Потър”, поредицата за Пърси Джаксън и други романи на Рик Риърдън. Напоследък се наблюдавало и завръщане на интереса към автори като Карл Май и Емилио Салгари.
„Стълба за двама” и „Скандална тайна” на Донка Петрунова, „Балада за Георг Хених” и „Аутопсия на една любов” на Виктор Пасков, „Английски съсед” и „Стари хипари” на Михаил Вешим, са сред най-четените заглавия от български автори в заемната за възрастните читатели. Севлиевци са избрали още да прочетат „Калуня-каля” на Георги Божинов, „Български хроники” на Стефан Цанев, „Диви разкази” на Николай Хайтов, „Боже, защо Господ лъже?” на Нидал Алгафари. Други търсени автори са били Владимир Зарев, Георги Господинов, севлиевците Ивинела Самуилова и Йовчо Симеонов, Димо Райков, Чудомир, Ваня Щерева и др.
Сред чуждестранните автори класацията води Анди Андрюс с „Проницателят” и „Изгубеният избор”, Елиф Шафак с „Любов”, Филипа Грегъри с „Другата кралица” и „Шутът на кралицата”. Много от читателите са се спрели на руската класика – „Престъпление и наказание” и „Идиот” на Достоевски, и „Ана Каренина” на Лев Толстой. Търсени са били и книгите на Робин Шарма – „Монахът, който продаде своето ферари”, Хорхе Букай – „Трите въпроса”, Ронда Бърн – „Тайната”. Ерих Мария Ремарк, Джон Гришам, Майкъл Крайтън, Стивън Кинг, Агата Кристи, Нора Робъртс, Марина Фиорато, Александра Маринина, Джемс Патерсън и Лев Пучков, са сред останалите автори, на които са се спрели най-редовните читатели на Градската библиотека.