Не по-късно от 19 юли да бъде ограничен достъпът до площадката с отпадъци в с. Сенник. Това се казва в информация от РИОСВ -Велико Търново до редакцията на в.”Росица” във връзка с публикацията “Варели с опасни отпадъци тайно се разтоварват в изоставена сграда в с. Сенник. Жителите на селото организират подписка и предупреждават за протести” от 10.07.2019 г. В нея се отразява тревогата на кмета на селото Цветан Цонев, че не е информиран, че такива отпадъци ще се съхраняват на територията на селото и то в самия център, в изоставена сграда на частен имот. Не по-малко бяха разтревожени и жители на селото от наличието на такива отпадъци, от които се носи неприятна миризма.
В понеделеник 15.07.2019 г. получихме информация от РИОСВ – В. Търново за предприетите мерки за ограничаване на достъпа до площадката за отпадъци в Сенник. В нея се казва, че те са в резултат на две проверки от РСОСВ по сигнали за опасни отпадъци.
Буди недоумение фактът, защо в разрешителното на РИОСВ-В. Търново за третиране на отпадъците на площадката в Сенник подробно са описани изискванията, на които трябва да отговаря една площадка за опасни отпадъци, според Закона за управление на опасни отпадъци и Наредбата за третиране и транспортиране на опасни отпадъци, Прил. №2.
“Опасните отпадъци да се събират разделно, според вида, свойствата и съвместимостта в добре затворящи се стационални или провозими съдове, изготвени от материали, които не могат да взаимодействат с отпадъците. Съдовете да бъдет обозначени с добре видими надписи, “опасен отпадък”, код и наименование на отпадъка и опасни свойства, съгласно Наредба №2 за класификация на отпадъците” – се казва в чл.4.1 в Условията, при които да се извършва третиране на отпадъците, записани в разрешителното на РИОСВ, подписано от директора Елена Стефанова.
От разпространените снимки на въпросната площадка с отпадъци се вижда, че тя не отговаря на тези условия. Възниква въпроса, защо е дадено разрешение за съхранение на опасни отпадъци на площадка, която не отговаря на необходимите законови изисквания?
В писмото на РИОСВ пише, че намиращите се в момента отпадъци не са опасни, но по начина, по който, според кмета на с.Сенник, те се разтоварват “тайно, по нощите” кой и как ще гарантира, че утре, на това място няма да има и опасни?
Защо при проведени две проверки експертите от РИОСВ не са констатирали липсите, за които след публикацията във в.”Росица”, разпространена и от други медии, институцията предприема мерки, които са законови изисквания за извършване на тази дейност?
Не е ли целесъобразно, дори и да не е вписано в закона, да се информира ръководството на селото, на Общината за извършване на дейности при третиране на опасни отпадъци на тяхна територия, с цел запазване на здравето и спокойствието на хората, които живеят там?
Въпроси, на които в.”Росица” изисква отговори и ще следи развитието на казуса.
Публикуваме пълния текст:
РИОСВ “Велико Търново е предприела мерки за почистване и ограничаване на достъпа до площадката за отпадъци в с.Сенник.
РИОСВ – Велико Търново извърши две проверки на площадка в село Сенник, община Севлиево, съвместно с представител на Общинска администрация – Севлиево по сигнали за дейности с опасни отпадъци. Площадката се стопанисва от „Еко Инвестмънт България“ ЕООД, гр. Варна. Намира се в имот с предназначение „за производствена и складова дейност“ и има издадено Решение № 04-ДО-850-00/07.02.2019 г. за дейности по третиране на отпадъци от РИОСВ – Велико Търново. Основната дейност на площадката е съхраняване на отпадъци до тяхното предаване на лицензирани фирми за последващо третиране.
При първата проверка в средата на юни т.г. е установено, че на обекта се съхраняват отпадъци, които представляват утайки от печатарски мастила, отпадъчни бои и лакове, маслени и въздушни филтри. Съхраняването се извършва в две монолитни халета с бетонова настилка, в метални, пластмасови и хартиени опаковки. За съхранените отпадъци са представени документи за техния произход. Законът задължава същите да бъдат предадени за по-нататъшно третиране на лицензирани за тази дейност дружества.
При повторна извънредна проверка на 10.07.2019 г. по сигнал за отделящи се неприятни миризми на изгоряла гума и бакелит от същия обект не бяха констатирани неприятни миризми, които могат да се генерират от съхраняваните в сградите отпадъци. Установен беше компрометиран вход на сградата, намираща се вдясно в имота, с разпилени кашони със зелено вещество /прахова боя/ и по стълбищната площадка.
РИОСВ е издала предписание незабавно, но не по-късно от 19.07.2019 г., дружеството да почисти разпилените извън територията на сградата отпадъци, представляващи прахови бои и да извърши преопаковане на компрометираните опаковки. В същия срок трябва да се осигури ограничаване на достъпа до имота и към помещенията за съхраняване на отпадъците чрез заключване и възстановяване на входовете, както и да се извърши обозначение на зоните за съхранение на отпадъци с табели, съдържащи шестцифрен код и наименование за съответния отпадък съгласно Наредбата за класификация на отпадъците.
Изпълнението на предписанието ще бъде проверено своевременно.