От 1 август общопрактикуващите лекари от “Акта-мед” ще приемат своите пациенти на територията на “Медицински център-1-Севлиево”.
“Целта е да се подобри качеството и достъпът на услугата, диагностиката, с по-добра апаратура. Най-важното е, че ще съберем всички тези нива на медицинската помощ на едно място – първичната, която оказват личните лекари; специлизираната помощ, която оказва Медицинският център; Спешна помощ на територията на поликлиниката и Общинската болница”, коментираха двамата ръководители на дружествата д-р Огнян Пешков и д-р Младен Пенчев, убедени, че бъдещето на здравеопазването в общини като Севлиево е в обединението.
Какво е мястото на болницата в подобряване на качеството на здравната услуга на жителите на община Севлиево и на какъв етап са ремонтните дейности в лечебното заведение, коментира за в.”Росица” д-р Пламен Цеков, главен лекар на МБАЛ “Д-р Стойчо Христов”.
-Д-р Цеков, на фона на това разделение в обществото и проблемите в здравеопазването, две дружества в Севлиево се обединяват, за да предложат по-добри условия за лечение и работа. Как виждате мястото на болницата в това обединение?
-Добро решение е за севлиевци, че болшинството общопрактикуващи лекари ще бъдат събрани под един покрив в сградата на бившата поликлиника, днес “Медицински център- 1-Севлиево”, който е собственост на Община Севлиево. Независимо как се наричаме – джипита, семейни лекари, общопрактикуващи или специалисти, формулата е тази – на едно място да бъде концентриран целият ресурс от лекари, помощни дейности като клинична лаборатория, рентген, спешна помощ и болнично заведение. Това ще даде възможност на пациентите на едно място да получават комплексно обслужване. Мога само да адмирирам, че общопрактикуващите лекари от “Акта-мед” са избрали “Медицински център-1-Севлиево” и да се завърнат там, където е започнала кариерата им като лекари.
-Как вървят ремонтите в болницата?
-В график! Надявам се до края на месец юли, началото на август, да приключат. Приключва и процедурата за избор на изпълнител на ремонта на Детското отделение – ще бъде преместено на друг етаж, с изцяло нова вътрешна архитектура и оборудване.
Преди месец започна ремонтът на санитарните възли в Инфекциозното отделение. Закупихме нови болнични легла и вече половината от леглата в болницата са подменени – с нови дюшеци, спално бельо – всичко е ново. Надяваме се до края на годината тотално да бъдат подменени леглата. Това беше изключително наложително, защото нови легла, освен дарени, не са постъпвали повече от 50 години.
-Неотдавна в интервю за вестника Вие заявихте, че 2018 е била успешна година за болницата във финансово отношение. Продължава ли тази тенденция и как?
-Опровергавам мнението, че болницата е “на ръба на фалит”! Някъде във времето тя може би е била на ръба на фалита, но сега е много, много далеч от него.
Заплатите се изплащат редовно.Те са над средните стойности за страната. Средната брутна работна заплата от юни 2018 до юни 2019 е 1250 лв. Средносписъчният състав на болницата за същия период от време е 178 души.
-А как върви изплащането на кредитите, към доставиците?
-Плащаме си редовно задълженията към доставчиците, т.е., не натрупваме нови задължения.
С кредитите, които поехме, разплатихме голяма част от тежката задлъжнялост, натрупана в периода 2012-2015 година. Севлиевската общественост трябва да знае, че кредитите се изплащат от болницата – не го плаща Общината, не го плащат данъкоплатците. Плащат го лекарите и сестрите с изработеното от тях. С техния труд правим така, че да си плащаме заплатите, да плащаме осигуровки, да си плащаме на доставчици и да изплащаме старите задължения.
Мога да кажа, че кредитът, който беше теглен за Хемодиализата, вече е изплатен предсрочно. Втория кредит, който теглихме преди година и половина, сме го изплатили 30%, и там вървим предсрочно с погасяването. И третия – който изтеглихме през месец май тази година, започнахме да изплащаме редовно.
Ако имаме пациенти, болницата е в състояние да ги обслужва, да генерира приходи, а от това и добри икономически показатели.
Държа да отбележа, че пациентите в болницата не плащат нито за чаршафи, нито за храна, за медикаменти, за сложни операции – консумативи като платна за хернии, както се плаща в други болници. В болница Севлиево нещата са така, както “в доброто старо време”! Остава да повярваме в тях. А който не вярва, да дойде и да провери на място.
Ние не може да попречим на хората да говорят каквото искат, но въпросът е дали това, което казват, отговаря на действителните факти или са измислени неща. Твърдя, че това, което аз поднасям като информация, почива на факти, които са лесно проверими и доказуеми. Всички останали неща, които не могат да бъдат защитени с факти, са лъжливи новини. Напоследък има опит за фалшиви новини около болницата, които са твърде преувеличени.
-Защо? Една такава новина влияе върху бъдещето на здравеопазването в общината и дали ще има болница в Севлиево. Кой има интерес от това?
– Когато се говори, че лекарите не са добри, че няма пациенти, това също затваря врати към здравеопазването в града. Недоброжелателите целят да внушат на хората, че няма лекари в Севлиево. А тук има над 47 лекари добри специалисти. Всички отделения са обезпечени с необходимия брой лекари – специалисти. Да, има севлиевски лекари, които не работят в болницата, въпреки предложенията, които сме им правили, но за сметка на това има лекари от Велико Търново, от Габрово, от Плевен, които избират да работят при нас. За нас е важно да имаме квалифицирани и качествени лекари – имаме ги! Така че който иска да омаловажи труда на тези хора, просто бърка. Около 7000 пациенти преминават годишно през болницата. Те са обслужени от тези лекари и сестри. Пациентите, след като продължават да се връщат при нас, означава, че сме им осигурили спокойствие и сме им вдъхнали доверие.
-Д-р Цеков, може би е необходимо да припомните на севлиевци, чрез в.”Росица”, причините за финансовата задлъжнялост на болницата!?
-И това ще стане! Подготвям много обширна информация за това, какво се е случвало през годините на прехода и как се е отразил той на лечебното заведение, като търговско дружество, какви са били финансовите приходи и разходи. Надявам се в най-скоро време да ги представя. Но към настоящият момент мога да кажа, че болницата стои стабилно на фона на всичко, което се случва в здравеопазването. А желанието да бъде омаловажена нейната роля, оставям хората да кажат колко е важна тя за тях. А не личните интереси и изгода на един или друг субект. Аз като управител на болницата, и човек, който се занимава от години с управление на такъв тип лечебни заведения, ми се ще всичко да е перфектно. Но знам, че това не е възможно. Но в същото време знам, че в нас има стремеж да правим нещата както трябва! Благодарен съм на лекарите и сестрите, които въпреки трудните времена, продължават да стоят на поста си, да дават всичко от себе си и им благодаря за кредита на доверие, който ми дават през годините.