За трета поредна година, заедно с археолога към Историческия музей Надежда Ботева, по разкриването на хилядолетните тайни на средновековния град и крепост Хоталич работят доброволци от чужбина. В България и Севлиево те са благодарение на програмата на ЕС за подпомагане на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа – „Еразъм +“ и сдружение „Деветашко плато“.
Шестте момичета са от цяла Великобритания. Те идват от Уелс, Шотландия и Англия и са тук заедно със своята ръководителка, която е родом от острова, но е от индийски произход. Доброволките са студентки в университетите в Нотингам, Бормунт и Националния университет на Уелс. Пет от тях учат археология, а една – история.
„Те ще са тук три седмици, а после заминават за Троян, където за кратко ще работят в местния музей. Докато са тук работим по некропола, като за тях е много интересно и полезно, защото във Великобритания да работиш на терен е голяма привилегия“, разказа за в. „Росица“ археоложката Надежда Ботева. Тя се надява и тазгодишните доброволци да имат късмета на колегите си от предходните две години и да попаднат на богат гроб, който ще хвърли още повече светлина за живота на средновековните жители на Хоталич.
През миналия археологически сезон отново студенти от Великобритания откриха изключително редките за средновековието жълти мъниста, част от разкошен гердан, който по-късно бе изложен в Националния археологически музей. Освен жълтите мъниста, те намериха още червени, тъмнокафеви и черни, а сред тях и едно по-едро сребърно мънисто. Студентите донесоха късмет и през 2017 година, когато откриха богат гроб на знатна жена, и попаднаха на гробове с богати находки с висока експозиционна стойност. Археоложката се надява, че и през този юбилеен за разкопките сезон ще бъдат открити още много интересни артефакти.