11 млади доброволци от Италия, Испания, Латвия, Гърция, Германия, Австрия и България и един, роден в Египет, но учещ и работещ в Унгария, от две седмици са на гости в село Младен. Те са част от новата програма на ЕС – „Европейски корпус за солидарност“, която дава шанс и на български младежи да бъдат доброволци в България. За Асоциацията за културно, стопанско, евристично и лингвистично сътрудничество (АКСЕЛС), която организира Фестивалът на билките в селото, това е първият проект по тази програма, наречен „Да мислим екологично“.
„Присъствието на младите хора в село Младен ще дообогати фестивалната програма. Ще си говорим за билките, колко са важни и как да ги използваме, от друга страна те са тук да ни напомнят, че е важно да пазим екологичното разнообразие, да пазим природата чиста и каквото и да ни е дала тя, ако се отнасяме безхаберно, ще го загубим“, разказа за читателите на в. „Росица“ управителят на АКСЕЛС Петя Димитрова и допълва, че в първия фестивален ден – 22 юни, доброволците ще споделят с гостите здравословни рецепти от техните страни.
Младите хора са в приемни семейства в селото от 10 юни. Колкото и малко да е прекараното време там, до един те споделят, че вече са влюбени в Младен, България, българската култура и кухня. Още от първия ден те останали приятно изненадани от топлината, приятелското отношение и гостоприемството, с което са били посрещнати. Езиковата бариера също не ги притеснила, защото всеки един от тях е научил предварителни основни фрази на български език. „Като не стане с думи, се разбираме с жестове“, разказват и доброволците. Те са доволни и от факта, че някои от домакините им дори пожелали да научат английски език. На въпроса ми дали биха живели на място като село Младен, те отговориха с „Да, със сигурност“.
За да се отблагодарят за радушния прием на кмета на селото Иван Колев и техните домакини, доброволците подготвиха за тях специална презентация за техните страни, наречена „Европа посети Младен“, в която разбиха традиционните представи и клишета за държавите, от които идват. Събитието се състоя тази сряда в Пенсионерския клуб при голям интерес от страна на млади и стари. Освен видеопрезентациите, гостите изненадаха младенчани с типични храни от родните си места. Домакините им също не останаха по-назад, като ги почерпиха с вкусни погачи и баници.
Проектът, който доведе 11 млади хора от цяла Европа в китното село Младен, се нарича „Да мислим екологично“. Ето как може да се случи това от гледна точка на четирима от доброволците.
Алесия от Италия: „Хареса ми, че село Младен е много чисто, но все пак хората трябва да събират разделно отпадъците си, както се прави в повечето европейски държави. Това би помогнало много за екологията. Мисля, че е време всички да свикнем да ходим на пазар с торбички за многократна употреба“.
Ортци от Испания: „Екологичното мислене се състои в много малки неща, като начало да преценяваме какво купуваме, защото произвеждаме много боклук, а така много голям ресурс отива на боклука, дори храна, много пластмаса“.
Вилма от Латвия: „Като начало, ако искаш да бъдеш добре екологично настроен и да постигнеш нещо, трябва да заявиш гражданска позиция и да бъдеш политически ангажиран. Когато хората гласуват, трябва да бъдат подготвени – да четат листите и да подкрепят хора, които предлагат мерки за опазване на околната среда. Хората трябва да се окуражават един друг да опазват околната среда, да не си мислят, че са сами и нищо не могат да направят. Когато окуражиш някого да си вдигне боклука, да си носи платнена торбичка за пазар, също е нещо. С малки стъпки към голямата цел“.
Омар от Египет (Унгария): „Впечатлен съм от с. Младен. Околната среда е уникална и много зелена, удивен съм от голямото разнообразие на плодовете, от богатството на билките. Според мен да мислиш екологично означава хората да помислят и от всички тези плодове, които падат на земята, и от богатството на билките, да се започне производство. Важно е и да се рекламира мястото и то да стане туристическо. Вярвам, че ще има огромен интерес“.