Ренета Николова от 9 „а“ клас и Елица Иванова от 9 „б“ клас на СУ „Васил Левски“ участваха в Международната ученическа и учителска лагер-школа за развитие и подкрепа на талантливи ученици от гимназиален етап, която се състоя в Москва от 14 до 21 април, по покана на Московския градски педагогически университет (МГПУ) – базова площадка РОС нано /Рос Атом – Полигон Старт-ПРО/. Едно уникално преживяване, което безспорно ще остане незабравимо за двете момичета.
В петдневната образователна програма в направление STEAM се включиха ученици и учители от Кюстендил, Първомай, Пловдив и София, водени от Иглика Ангелова от Центъра за творческо обучение в София. Те имаха ежедневни занимания в работилниците на Центъра за проектно творчество „Старт – Про“.
В интерактивния музей „Айщайнум“ или Площадка №1 в „Академията на Айнщайн“, където се изучава най-универсалната енергия на планетата ни Земя – електрическият ток, беше посветено първото им занятие. Там българската група търси отговор на въпросите: Какво представлява тази енергия? Може ли да пипнеш мълния и да останеш жив? Кои са източниците на тази енергия? Какво е „война на токовете“. Как пеят бубините на Тесла? Как се разпространява енергията по въздуха? Бяха предвидени и занимателни задачи по механика, оптика, електродинамика и медицина. Учениците работиха с микроскоп, запознаха се с интересни растителни и животински микроорганизми в експозицията „Микросвят“ и флорариума. В лабораторията „БиоАрт“ на „Старт – Про“ младежите изучаваха химичните свойства на растенията и преминаха през интегриран урок със серия експерименти и занятия от различни области на науката.
В Планетариума учениците научиха как в древността са изучавали небесните светила, за какво говорят скалните рисунки, какъв е календарът на Ацтеките, каква е древногръцката астрономия, каква е хелиоцентричната гледна точка на Николай Коперник. И още – кои са основите на електрониката и електротехниката, как се работи с електрически схеми, как се създават и програмират електронни схеми, бяха част от проблемите, които разгледаха в работилница „Доктор по електроника“. За последните няколко години в Москва бяха създадени няколко парка, ориентирани към атрактивното представяне на професиите на бъдещето и различните професионални сфери на дейност.
Групата от България направи и посещение в най-новия иновативен парк на корпорацията МАРС-ТЕФО и се включи в играта „Звездни капитани“ – телепортация в 2060 г. Младежите имаха и задача ракетомоделиране. Те преминаха и демонстрации на някои основни професионални подходи към инженерните задачи в областта на програмирането и практически урок в работилница по мобилна робототехника. Учениците имаха и часове по 3D моделиране и фотография. А една от най-забавните и атрактивни задачи бяха да приготвят молекулярна кухня.
Освен образователни занимания и игри, българските ученици и учители имаха и културна програма. Те посетиха Ботаническата градина на Московския държавен университет, основана по време на управлението на Петър I в 1706 г., сградата на която има статут на паметник на културата. Един от най-запомнящите се моменти беше посещението на парк „Зарядие“, намиращ се близо до Кремъл, открит през 2018 г. и представляващ нов поглед към организацията на градската среда. Организирана бе и разходка по Красная площадь, по улица Арбат и в един от най-красивите и най-древни райони на Москва „Замоскворечие“. Групата разгледа и храм-паметника „Василий Блажений“, посети и ГУМ (Государственный универсальный магазин). До всяка от дестинациите групата се придвижи с московското метро и разгледа уникалните с архитектурата си станции В последния ден от престоя в Москва българите посетиха Третяковската галерия и направиха обзорна обиколка на Москва.