С тържествена света литургия на 21 май ще бъде почетен храмовият празник на църквата в с. Ловнидол, носеща името на равноапостолите св. св. Константин и Елена. Празникът започва точно в 10:30 часа, а отец Спас ще благослови присъстващите жители и гости на селото.
Историята помни, че първата църква в селото е построена през 1839 година, а камбанарията й е построена през 1840 година. Сградата била ниска, закопана в земята, без широки и светли прозорци, без кубе и камбанария, за да не прави впечатление от външната страна. Макар и ниска, вкопана в земята, размерите на сградата за една църква в периода на турското робство, били значителни. Колони разделяли вътрешното пространство на два кораба, имала два входа. Изящни дърворезби оформяли иконостаса, амвона, трона и пр. Според преданието, старата църква била построена на мястото на някой си дядо Костадин. Църквата получила името на римския император Константин и императрица Елена, обявени за светии.
След Освобождението, построеният така храм, става неудобен. Под ръководството на църковното настоятелство и свещеник Петко Петров Кунчев, през 1938 г. старата църква е съборена и на същото място започва строеж на нова. Проектът е изработен от архитект Никола Иванов Ганев от София. Строежът ръководят Енчо Бонев и Драгомир Драганов – архитекти от Габрово. През декември 1938 г. строежът е завършен, под ръководството на майстор строител Ганчо Цанков Миралай. Сградата е струвала 97 500 лева, а всички икони са направени от руснак на име Арчил Кикодзе. В новата сърква е пренесен и поставен иконостасът от стария храм.
В двора на старата църква се е намирал гробът на мъченически загиналия свещеник на старото село Харбалий (дн. Ловнидол) Иван Братоев при нападението на башибозушките орди (около 1750 година). При строителството на новата църква майсторите решават да вградят неговата надгробна плоча в стената на църквата. И сега, влизайки в двора и повдигайки поглед нагоре към зида на църквата, виждаш паметната плоча, оцеляла до наши дни благодарение на масивните стени на новия Божи дом.