Проблемите с ромския етнос не е само в Габрово – той е в цялата страна. Това заяви на извънреден брифинг вчера в Габрово вицепремиерът Томислав Дончев, след втората нощ на протести в града, предизвикани от побой на служител в търговския център в Габрово от трима роми. Анализ на причините за протестите в града, предприетите мерки за осигуряване на спокойствие и ред за гражданите на Габрово, направиха пред медиите и директорът на Главна дирекция “Национална полиция” Христо Терзийски, и кметът Таня Христова. “Това, което най-гневи хората, е демонстрационното неспазване на правилата от представителите на ромския етнос”, обясни една от причините за протестите на габровци, които през втората вечер прераснаха в безредици, с ранени и задържани в полицията.
Дончев призна, че проблемът е трупан с години. “Дошло му е времето да избухне. Никой няма желание нито да го омаловажава, нито да го замазва. Ако бъде направен такъв опит, даже и да е успешен, ще избухне пак” – заяви вицепремиерът, който и като габровец, и като бивш кмет на града, знае характера на габровци.
Той е категоречен, че трабва да се търсят трайни решения на проблема, защото след всичко, което се случи през седмицата – протестите, гнева на гражданите, полицейското присъствие, предприетите марки за събаряне на къщи, незаконно обитавани, броят на ромите в града и общината ще намелее, както вече има данни за това.
“Но те ще отидат някъде другаде и там ще се получи същия голям проблем. Освен всички конкретни мерки за прекратяване на злоупотребите със социални плащания, тряблва да има повече ред, повече полицейско присъствие, Държавата трябва да покаже повече сила” – категоричен е Дончев.
Той определи Образованието като “голямата тема” за решаването на проблема с интеграцията на ромите.
“Ако едно дете не е в час, не ходи в училище след 10 години ще имаме по-голям проблем, отколкото имаме в момента и ще рециклираме проблемите година за година.
И освен всичко това тряблва да престанем да мислим за интеграцията като нещо, което ни е дошло от Европа. Така са ни казали, така пише в Европейския парламент и така трябва да направим. Интеграционни процеси, които не се подкрепят от българите, по дефиниция са маргинални. На нас ни трябва един обществен договор. Една от причините да стигнем до тази ситация е недобрата комуникация на институциите назад във времето. Не е важно да свършиш нещо, ако не го обясниш защо си го направил, какво се е случило, защо не се е случило…..Хората ще разберат” – заяви още Томислав Дончев. Той напомни, че политиците трябва да водят двустранен диалог с гражданите, защото “политиците не са чиновници, те са изпратени от гражданите да контролират какво правят администрациите”.
Единственият път на интеграция на циганите и бежанците е ПЪТЯТ НА ЗАКОНА, на образванието, познаване на езика, историята и културата на страната, в която живеят и работа. Пътят на интеграцията не е Пътят на привилегиите и раздаване на помощи, защото пари се дават наведнаж и се харчат наведнаж. Ум се дава веднаж, но се харчи цял живот.