В 4 часа сутринта на 31 март за предпоследен път ще минем от зимното към лятното часово време. Очаква се от 2021 година въртенето на часовника да спре окончателно, след като допитване показа, че над 90% от гражданите на ЕС са против местенето на стрелките.
Лекари и психолози отдавна са категорични, че местенето на часа разстройва режима, който човек си е изградил. През първата седмица това вреди на съня, а ежедневните задължения костват големи усилия. Изследвания на учени показват, че в понеделника след смяната на времето инфарктите скачат с 60% вследствие на колебания в кръвното налягане. Най-много страда сърцето. Възможно е да се получат пристъпи на главоболие, отпадналост и световъртежи. Тази промяна се отразява зле и на хората с хронични заболявания.
Европарламентът реши: Спираме да сменяме часа
Европейският парламент подкрепи предложението за прекратяване на смяната на сезонното часово време. ЕП предлага смените да престанат от март 2021 г. за държавите в ЕС, които избират да запазят постоянно „лятното“ часово време, а онези, които предпочитат астрономическото – зимното, да прекратят промените от октомври същата година.
До 1 април 2020 година държавите в ЕС трябва да съобщят на Европейската комисия в кой часови пояс избират да бъдат занапред. Предвижда се дотогава да приключи съгласуването между съседните държави, обявили предварително, че желаят да останат в един и същи часови пояс.