Дойдох да разкажа, че в Севлиево през 1953 година училищният хор от Първа смесена гимназия постави оперетата “Капитанската дъщеря” по романа на Александър Пушкин. Това съобщи в редакцията на в.”Росица” г-жа Павлина Пашова. Тя призна, че повод да разкаже за този малко известен факт на днешните севлиевци, са проявите на читалищни състави по случай Деня на самодееца 1 март, за които вестникът информира на своите страници.
“През 1953 година беше създаден ученически хор при Първа смесена гимназия. По това време стана и сливането на двете гимназии – мъжка и девическа. Тогава Васил Маринов – Маестрото, изключителен музикант, постави оперетата “Капитанската дъщеря” със съдействието на много добри и ерудирани преподаватели по български език и музика. Декорът беше направен от Георги Тютюнков, преподавател по рисуване и много добър художник, който по-късно е бил включен в екипа по реставрацията на Народния театър “Иван Вазов” в София”” – разказа г-жа Пашова.
Тя си припомни, че оперетата е имала и балет, а под сцената се е намирал оркестърът.
Оперетата е била давана 2-3 пъти на севлиевска сцена при много голям интерес.
“Някои от главните действащи лица са още живи. Ето, този е Цонко / снимката, на която са участниците в оперетата – б.а./, жив и здрав е човекът. Всеки петък продава на пазара. А Наню стана много голям музикант в София. Този тук е д-р Христо Тотевски – той беше един от главните герои. А тези двете момичета са Мария и Русалка – главните героини в оперетата. А това съм аз, до мен са братовчедките Джумаданови.
Хор, балет, оркестър – това е много за един малък град. И това са само ученици от Първа смесена гимназия. Аз дори си спомних хоровите партии на оперетата, които сме пяли тогава.
Скоро с мой съученик си припомнихме, че по това време имаше и много добър театър в града. Аз не съм участвала в него, но постановките бяха разкошни. Бяха поставили “Преспанските камбани” по романа на Димитър Талев. С този спектакъл севлиевският самодеен театър е участвал на фастивал. Когато известната българска актриса Ружа Делчева вижда главните действащи лица Сийка Пейкова, която понастоящем живее в Америка и Мишо Бъчваров, възкликнала:”Какви хубави българи имаме!” Исках да разкажа, че и в Севлиево е имало оперета, за да знаят севлиевци, че и тогава е имало художествена самодейност, и то на много високо ниво” – завърши разказа си г-жа Павлина Пашова.