„Шедьоври на българското изобразително изкуство през детските очи“, е името на изложбата, която ще бъде открита навръх Националния празник на България – 3 март, в българския културен институт „Дом Витгенщайн” във Виена. Творбите, които ще бъдат представени от сдружение „Духовно огледало”, са интерпретации на шедьоври на старите български майстори – Златю Бояджиев, Владимир Димитров-Майстора, Иван Милев, Цанко Лавренов и др. Те са дело на талантливите деца от две детски творчески школи: детски артцентър „Видима” и столичното ателие „Приказен свят”.
Експозицията съдържа 45 творби, с размери 50х70 см и 60х80 см.
Техниките на изработка са акварел, акрил, маслен пастел, туш и перо, и хартиена пластика. Автори на творбите са деца на възраст от 7 до 15 години. Между тях са и възпитаничките на художничката Снежана Велчева – Лилия Апостолова (13 г.) и Александра Цонева (12 г.), които лично ще присъстват на откриването на изложбата. Двете момичета ще допринесат за повдигане на българския дух, като бъдат облечени в национални носии.
А Лилия, която от години свири на пиано в класа на г-жа Иглика Грънчарова и е носител на множество награди от национални и международни конкурси за млади изпълнители, ще поздрави присъстващите с две класически произведения – „Фантазия“ на Моцарт и „Ръченица“ на Андрей Стоянов.
Традиционно всички експозиции на сдружение „Духовно огледало” са започвали своя творчески път от изложбените зали на БКИ „Дом Витгенщайн” – Виена. А за тази изложба децата от арт център „Видима“ се подготвят една година. Част от творбите им севлиевци имаха шанса да видят до скоро във фоайето на Община Севлиево.
Паралелно с „Шедьоври на българското изобразително изкуство през детските очи“ в австрийската столица ще бъдат представени и две съпътстващи експозиции: експозиция „Автопортрети” на арт център „Видима”, представляваща 30 изображения на самите автори (автопортрети) в цял ръст. Смесена техника, и експозиция „Сто деца – сто слънца” на ателие „Приказен свят”, в която са включени 100 слънца, създадени от малките художници в техника близка до познатата ,,папие маше“.