Нови професии ще предложат на бъдещите осмокласници гимназиите в Севлиево през новата учебна 2019/2020 година. В ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ ще приемат ученици в дуална форма на обучение, т.е. обучение чрез работа, по професия „Машинен техник“. Две дуални паралелки ще има и в професионалната гимназия „Марин Попов“ – „Техник – технолог в дървообработването“ и „Спедитор – логистик“.
Това стана ясно на проведеното заседание на Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие. Заседанието председателства заместник-областният управител Мария Пенева, а началникът на Регионалното управление по образованието Георги Маринов представи пред членовете на комисията планирания прием на ученици в областта и новите паралелки. 867 седмокласници от област Габрово завършват през настоящата година в училищата. Предложението за Държавния план-прием за учебната 2019/2020 г. е 42 паралелки, а съотношението в дялове на професионално образование към профилирано е 60% към 40 %.
Нови професии разкриват и други училища от областта – „Офис мениджър“ в Националната Априловска гимназия, „Системен програмист“ в ПМГ „Акадам. Иван Гюзелев“, „Мехатроника“ – дуална форма на обучение в ПТГ „Никола Василиади“. ПГТ „Пенчо Семов“ ще предлага една защитена нова професия „Оператор в хранително – вкусовата промишленост“. „Машинен техник“ ще е дуалната паралелка за ПГИ „Рачо Стоянов“ в Дряново. За Община Трявна се запазва профила в училищата с хуманитарни и природни науки.
„За да бъдат запълнени всички паралелки, не достигат 100 деца – какво може да се направи?“, попита риторично началникът на РУО – Габрово и допълни, че това зависи най-вече от кампанията, която ще направят училищата. Другата възможност, която би могла да се използва като представяне на професиите и даване най-добра възможност на децата за избор, са дейностите по интереси, включени в Наредбата за приобщаващо образование. Маринов бе категоричен, че областта ни има привилегията да е запазила професии и специалности, които са търсени, както и че ограничаването на професии може да доведе до отлив на ученици към други региони.
Обучението в професионалните гимназии на територията на областта е разпределено в 88 професионални паралелки, в 15 професионални направления. И към момента най-голям е делът на паралелките в направленията „Машиностроене“, „Металообработване и металургия“, „Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника“, „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“.