„Тази книга не е история на махала Аврамите. Тя е емоционален разказ за възникването на махалата, за бита, нравите и обичаите на нейните жители, за началото и размножаването на Аврамовия род. Тя е памет за родното място, за своя род и Родина. Затова и мотото, което е сложил на своите спомени авторът, е: „В памет на тези, които създадоха махалата“. С тези думи започва предговорът към книжката „Исторически бележки за миналото на махала Аврамите, с. Столът“ на редактора – познатият на севлиевци краевед Петко Недялков. Изследването „вижда“ бял свят, благодарение на баща и син – Лальо и Данаил Лалеви.
Авторът на изследването – Банчо Йонков Банчев, е роден на 8 юли 1921 г. в махалата. Завършва основно образование в село Столът, след което учи шивашкия занаят. Трудовият му път преминава като магазинер в клона на кооперацията в махалата и в централния магазин на Столът. Активен общественик. Избиран е за съветник няколко последователни мандата. С негово съдействие се изгражда уличното осветление, прави се модерна чешма, прокарва се път до центъра на махалата, оформя се рейсовата спирка на пътя Столът-Млечево. Участник е в първата фаза на Отечествената война 1944 г. Със смъртта му на 20 ноември 2007 г. животът в махала Аврамите приключва.
„Любовта на Банчо Й. Банчев към родната махала и нейните хора никога не угасва. Силната му връзка с тях продължава и докато е здрав, той и съпругата му са едни от последните обитатели на Аврамите. Израз на тази любов са неговите „Исторически бележки”, в които добросъвестно описва проучванията си за основаването на махалата и за Аврамовия род. Те са ръкописно написани в две тетрадки малък формат, общо 68 страници, и една тетрадка голям формат, без номерация, общо 31 страници. Трудът си Б. Банчев завършва на 6 декември 1973 г. Съзнавайки, че „не всичко е казано” той отбелязва: „Бих се радвал, ако някой допълни моите исторически бележки и разшири познанието за тази малка, но интересна махала”, защото много добре знае, че хората съществуват, докато има кой да си спомня за тях“, разказва още Петко Недляков.
Основната цел на книгата е да съхрани, поддържа и предаде на бъдещите поколения българската родова памет. Тя безспорно ще подпомогне и насърчи следващи родови изследвания, ще спомогне и ускори написването на история на село Столът. Богатото описание на махленските обичаи ще насочи работата на местното читалище към тяхното възпроизвеждане.
Приживе Банчо Й. Банчев не успява да отпечата и разпространи труда си, но неговите наследници, съзнавайки значимостта му, го съхраняват. По инициатива на Лальо Петков Лалев са предприети действия за запазване и съхраняване паметта за обезлюдената вече махала. След като не се осъществява идеята за поставяне на паметен знак при автобусната спирка, се провеждат няколко разговора с дъщерята на Банчев – Мария Йонкова, която предоставя ръкописа на баща си и дава съгласие за редакторска работа по него и подготвянето му за печат. Трудът на Банчев ще види бял свят за радост на мнозина аврамчани и ще спомогне за съхраняване паметта за махалата, за нейните основатели и живелите в нея. Защото, както казва Лальо Лалев: „Хората съществуват, докато има кой да си спомня за тях”.
Книгата е структурирана в четири раздела. В първият, озаглавен „За махалата и нейните хора”, е изложен материалът за възникването, първите заселници и техния поминък, дадени са кратки данни за учебното дело, за църквата и кооперацията. Обстойно са описани местните обичаи. Вторият раздел представлява описание на Аврамовия род. По сведения на братята Лальо и Васил Петкови Лалеви на няколко места са направени добавки към основния текст, за което им благодаря. За намесата в авторовия текст е сигнализирано в бележки под линия. В третия раздел са включени две допълнения към основния материал – едното е на автора, а другото – на неговата дъщеря Мария Банкова. Последният раздел включва няколко приложения, които онагледяват и поясняват „Историческите бележки”. Това са схеми за Аврамовия род, карти на махалата и множество снимков материал, всичките предоставени любезно от Лальо Петков Лалев. Наименованията на местностите в землището на махалата са също негово дело. В приложенията са включени и два материала от редактора Петко Недялков – исторически очерк за село Столът и списък на столчани, загинали по време на Балканската и Междусъюзническата войни.
„Благодаря сърдечно на Лальо П. Лалев за всестранната и компетентна помощ, оказвана по време на подготовката на материала за отпечатване. Специална благодарност отправям и към Данаил Лалев – управител на фирма „Охрана и банков сервиз” – Севлиево, който финансира издаването на книгата. В тази връзка не мога да не спомена, че за редица селища от общината има написани в миналото такива исторически материали, които чакат своя финансов благодетел, за да видят бял свят и станат достояние на широката общественост“, казва още в предговора Недялков.
Здравейте, как мога да се сдобия с тази книга? Кое е издателството, евентуален контакт с автора? Моля за обратна връзка, няма почти никаква информация в интернет за книгата освен Вашата статия, а непременно трябва да я имам!