Разкошен гердан и девет стъклени и бронзови гривни, открити при разкопките на средновековния град-крепост Хоталич, са сред експонатите в престижната традиционна национална изложба „Българска археология 2018“. Експозицията беше открита вчера, в Деня на археолога – 14 февруари, в Националния археологически институт с музей при БАН за дванадесета поредна година, с подкрепата на още 19 музея, сред които и Исторически музей Севлиево.
Изложбата представя най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон. Сред експонатите са изящни стъклени съдове, мраморни статуи, керамични антропоморфни фигури и съдове, златни, сребърни и бронзови украшения, бронзови фигури, и много други. Включени са 23 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 40 000 г. пр. наше време) до Средновековието.
Пищният и изящен гердан от няколко хиляди мъниста в жълт, бял, червен и тъмно син цвят бе открит на Хоталич в необичайно богат гроб на момиче, на възраст между 5-8 години. Освен този забележителен накит, бяха намерени и девет стъклени и бронзови гривни. За втора поредна година в изложбата „Българска археология“ показват находки от средновековния град-крепост Хоталич. „Участието на Историческия музей Севлиево е голяма чест и оценка за значимостта на находките от Хоталич. Те са изложени в една витрина с първия в света златен кръст реликварий с частица от Христовото разпятие, който открихме на крепостта „Трапезица“ във Велико Търново. Това още веднъж доказва значимостта на находките“, сподели за в. „Росица“ археологът Надежда Ботева, която лично присъства на изложбата в София. По думите й експонатите, които участват в националната експозиция, са прецизно избирани. Предварително се изпращат снимки на находките, оценявани според значимостта си от доайените в тази сфера, като най-ценните от тях биват допуснати за представяне в изложбата.
Изложбата „Българска археология 2018“ може да бъде разгледана в зала „Временни изложби“ на НАИМ до 14 април т.г.