Подарявам Ви една моя книга, която съдържа ценна и интересна информация за развитието на Севлиево за периода 1877 -1947 г., от Освобождението на България до социализма. Това заяви в редакцията на в.”Росица” авторът на книгата Христо Иванов, дългогодишен сътрудник на вестника.
“Първоначалната идея беше да разкажа за архитектурата на Севлиево, защото когато бях ученик – в началото на 60-те години, ми правеше впечатление, че се разрушаваха много красиви сгради и никой не се интересуваше, чия собственост са, кой ги е правил”, разказа историята на изследването си Христо Иванов.
После се преместил в Пловдив, учителствал 7 години, а след това преподавал в Агрономическия институт. След промените през 1989 г. завеждал отдела Нова и най-нова история в Регионалния исторически музей в Пловдив. През този период е имал публикации в годишника на музеите, публицистични материали в местния и регионален печат в Пловдив. Но през всичките тези години мисълта да разкаже историята на родното Бериево и красивите сгради в Севлиево, които били събаряни през 60-те години на 20 век, не го напускала. Намерениета си започнал да изпълнява през 2007 г., когато се пенсионирал и се прибрал в родния си край. “Докато бях в Пловдив, вниманието ми беше привлечено от споровете за миналото на с.Бериево.Тогава издадох две книжки. Едната е посветена на родовете в Бериево, а другата – на икономическото развитие на селото след Освобождението.
През 2010 година приключих с бериевската тема и започнах да събирам информация за архитектурата на изчезналите сгради на Севлиево в Държавен архив, Габрово. Но там не намерих никаква информация, нито за архитектите, които са ги проектирали, нито задания за техните възложители. Тогава реших, че така и така се ровя в протоколите на общинското управление на Севлиево през този период, да запиша по-важни и характерни събития пре периода. След като разбрах, че няма да направя книга за архитектурната памет на Севлиево, реших да направя друга, която да бъде хроника на събитията през този период, които изваждах от протоколите на общинското управление”, разказа Христо Иванов.
Книгата съдържа много интересна информация за развитието на Севлиево през периода от Освобождението на България от Османско робство до 1947 година, когато започва епохата на социализма.
“Откакто съществува севлиевска община – 1884 г., се повдига въпросът за водоснабдяването, но много години наред никакви действия не се предприемат”, обобщава информацията в раздела “Водоснабдяването на Севлиево” в хрониката “Севлиево – тайните на миналото 1877-1947г., от Освобождението до социализма”.
Редакцията на в.”Росица” благодари на автора на книгата Христо Иванов за възможността да ползва част от информацията в нея, защото тя дава отговори на въпроса, защо повече от 155 години севлиевци чакат решения за по-добро водоснабдяване.