Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда в страната за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по чл. 50, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта (ППЗНЗ). Свободен финансов ресурс има и по Програмата за обучение и заетост на продължително безработни лица. Работодателите могат да кандидатстват за държавно финансиране при разкриване на работни места за безработни от уязвимите групи на пазара на труда – младежи до 29 години, хора с трайни увреждания, продължително безработни лица, майки с деца до 5 години, безработни без квалификация и други.
И тази година програмите и мерките предлагат различни възможности със средства от държавния бюджет да се осигури заетост на пълно или непълно работно време, за стажуване, чиракуване или обучение, за зелени работни места и др. Продължителността по отделните преференции варира от 3 до 24 месеца. Размерът на субсидията по всяка от тях също е различен, в съответствие с Националния план за действие по заетостта през 2019 г.
Съветите за сътрудничество към бюрата по труда ще разгледат и оценят подадените заявки от работодателите до 20 февруари и ще одобрят работните места, които могат да се субсидират в рамките на наличния свободен финансов ресурс. Извън този срок, работодателите могат да кандидатстват и за други финансови средства, които се реализират по реда на чл.50, ал. 4 от ППЗНЗ (без процедура). Повече информация може да бъде получена в бюрата по труда в цялата страна, както и на страницата на Агенцията по заетостта в рубриката „Обяви за финансиране по региони”.