Със силна изложба, просеща Божието благословение, стартира новата година за градската художествена галерия „Асен и Илия Петрови“. Там във вторник вечер бе открита с творби на известния търновски иконописец и реставратор Петър Първанов. Майстрът на четката е един от първите художници, обучавали се в областта на реставрацията и консервация на стенописи в България. Дългогодишната му работа в тази област, натрупаният опит в областта на християнската живопис, стенопис и иконопис, му дават възможност да рисува икони, достойни по прецизност и майсторство с иконите, създадени от зографите на Търновската, Тревненската и Самоковската школа.
По своята същност иконата представлява образ, изображение, произведение, изработено върху дъска или плоскост от друг материал. На нея са изписани Христос, Богородица, апостолите, светците, събития от стария и новия завет. Редом с изложените икони, излезли изпод ръката на Петър Първанов, – на Христос и Богородица, св.св. Кирил и Методий, свети Георги, в изложбата се откриват няколко много сложни, многофигурни композиции – „Рождество Господне“, „Влизането на Исус Христос в Ерусалим“, „Тайната вечеря“, „Възкресение Христово“, „Богородица и Христос на трона“.
„В иконописта му образите са одухотворени, изписани с увреност и вещина, носещи отпечатъка на българския класицизъм. Иконите на Петър Първанов в голяма степен ни внушават за света, в който небесната красота е цялостна и вечна“, каза на откриването на изложбата директорът на Галерията Васко Василев. По думите му, в иконописен маниер са изрисувани и няколко картини, представени на севлиевската публика. Първоначалното впечатление е, че това са икони, но при по-задълбочено съзерцание откриваме емблематични образи, свързани със знакови исторически събития от българската история. Една такава творба е приемането на Кирило-Методиевите ученици от княз Борис I. В други картини различаваме образите на Левски, Ботев, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Яне Сандански, Даме Груев и други творци за народна свобода. „По мое мнение тези картини, по своему, са също икони. Но икони, величаещи героите, обрекли се на делото на освобождението на поробена България и дали живота си за нея. И ако в иконите виждаме майстора-иконописец Петър Първанов, то в картините виждаме българина Петър Първанов, отправил към нас послание да помним и почитаме националните си герои, така, както почитаме светите икони“, допълни Василев.
А Петър Първанов е един от известните български реставратори. Църквата в село Гешево, намиращо се на българо-гръцката граница, много църкви в софийско, много икони от „Златния фонд“ на Търновския музей, са били докосвани от таланта му. И не на последно място – той е един от тримата реставратори, работили по стенописите в църквата „Свети пророк Илия“ в Севлиево преди години.