„Unicredit Bulbank: нащрек!“. Това е описанието на имейл, който стотици хора вече са получили на електронните си пощи. Категорична измама, наречена фишинг (да увиснеш на кукичката), която в последните месеци беше позатихнала, но очевидно сега отново набира скорост.
Ето и съдържанието на писмото:
„Уважаеми клиенти,
Някои данни в профила ви липсват или са неправилни. Трябва периодично да преглеждаме информацията в профила, за да гарантираме, че нашите клиенти могат да използват правилно нашите услуги. Моля, актуализирайте незабавно информацията си, за да продължите да се наслаждавате на всички предимства на профила си. Ако не актуализирате информацията си в рамките на 2 дни, ще ограничим използването на профила ви“.
Такова съобщение е получила и нашата читателка Мария Стоянова, която дори не е клиент на тази банка и никога не е имала сметка в нея. „Под текста има и линк, който те приканва да актуализираш данните си“, казва тя и допълва: „Ако не се усетиш, че това е измама, можеш да паднеш в капана и да въведеш номера на банкови сметки и други лични данни“.
Фишингът представлява опит да бъдете подведени да споделите информация, което обикновено се извършва през фалшив уебсайт. Злонамереният софтуер е опасна или нежелана програма, която се инсталира на компютъра ви без ваше знание. В частния случай при банкиране при този тип измама хората получават фалшив имейл от банката си или от разплащателен сайт, в който се казва, че трябва да потвърдят акаунта или картата си в посочения линк. Сайтът, който им се отваря, прилича на страницата на банката и те обикновено, без да се замислят, въвеждат всичките си данни. Получената информация хакерите използват за източване на картата.
– Съвети за предпазване от фишинг
• Винаги можете да проверите истинността за изпратеното съобщение от банката, като се свържете с обслужващия ви банкер или служителите в Центъра за обслужване на клиенти.
• Никога не следвайте препратките, вложени в подобен вид писма.
• Информирайте банката или онлайн търговеца.
• Изтривайте подобни писма.
• Сменете незабавно паролите или кодовете от истинския сайт, ако по погрешка сте въвели конфиденциална информация на измамната страница.
• Незабавно информирайте банката или търговеца за случилото се и следвайте дадените указания.
• Уведомете всички засегнати страни за кражбата на данни.
• Поставете предупреждение за внимание за измама на кредитните си отчети.
• Ако не сте сигурни как да го сторите, попитайте банката или финансовия си съветник.
• Не отговаряйте или препращайте подобен вид поща, като веднага я изтриете.