Какви възможности за финансиране ще ни предоставят Европейските фондове през 2019 година? Отговор на този въпрос бе даден по време на информационната среща, организирана от Областния информационен център – Габрово, в една от залите на ГХГ „Асен и Илия Пейкови“ през изминалата седмица. Пред потенциални бенефициенти, заинтересовани лица и медии, екипът на ОИЦ – Габрово представи актуалните възможности за финансиране на проекти до края на тази година и през следващите 12 месеца.
На срещата стана ясно, че над 1 милиард лева ще бъдат инвестирани по 53 процедури за набиране на проектни предложения през 2019 година, като бюджетът за България е увеличен с 8%. Процедурите, по които ще могат да кандидатстват представители на бизнеса, НПО, общините, образователни и научни организации и институции, са заложени в Индикативните годишни работни програми за 2019 година.
Първи на вниманието на присъстващите бяха представени мерките по Програмата за развитие на селските райони, чийто бюджет за следващата година е над 50 млн. евро. По тази програма се очаква прием по процедури, насочени към земеделски производители, обучителни организации и висши училища в сферата на земеделието, местни поделения на вероизповедания, малки и средни предприятия и др. Финансирането ще бъде фокусирано и към подкрепата за изграждане на къси вериги на доставки от производител към потребител и подпомагане на местните пазари.
Сред подмерките в ПРСР са: 4.3 „Инвестиции в инфраструктура“, целяща възстановяване на инфраструктурата за напояване чрез реконструкция и модернизацията й в съответствие с идентифицираните нужди; подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“, чиято цел е икономическо развитие и укрепване на малките земеделски стопанства в устойчиви и жизнеспособни единици; 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата“ с цел запазване на духовния и културния живот на населението в селските райони; запазване на културната идентичност и традиции в селските райони и др.
Българските предприятия ще могат да кандидатстват за европейско финансиране на проекти по процедури за внедряване на иновации, и дигитализация по ОП „Иновации и конкурентоспособност“. Средствата по одобрените проекти ще могат да се ползват за закупуване на дълготрайни материални и нематериални активи, разработване и въвеждане на базирани на ИКТ системи и приложения за управление на бизнеса, СМР и други.
По ОП „Региони в растеж“ ще продължи изпълнението на Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие. Ще се инвестира в подобряването на градската, пътната и социалната инфраструктура, в развитието на туристически атракции. Предстоящите процедури по ОП „Развитие на човешките ресурси“ се фокусират към интеграцията на младежите от резидентни услуги, грижата за възрастните и хората с увреждания.
Научно-изследователската и развойна дейност, както и подготовката на кадри съобразно изискванията на пазара на труда са отново сред целите на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ и през следващата година. Заложен е прием на процедури, подкрепящи дейностите на научноизследователски организации, дуалното обучение в професионалните гимназии, висшите училища, педагогическите специалисти и др.
Голям брой процедури са заложени в индикативния график по Програмата за морско дело и рибарство. По тях ще могат да бъдат подпомогнати заетите в сектор „Рибарство и аквакултури“ за разнообразяване на дейностите си, за осигуряване на добри условия на труд, за въвеждане на иновации, за подобряване на условията за предлагане на продукцията на пазара и много други.
Най-много средства по ОП „Околна среда“ са отделени за процедура „Техническа помощ за подпомагане Регионалните органи за управление на мрежата Натура 2000“ – близо 37 млн. лв. Други почти 10 млн. лв. пък ще бъдат отпуснати за подпомагане на националния орган на мрежата.
ОП „Добро управление“ пък ще осигури функционирането на националната мрежа от 27 областни информационни центъра през периода 2019-2021 г.