През първите 20 от последните 30 години нищо не е правено за решаване на проблема с безводието на Севлиево. Констатацията беше направена от инж. Мирослав Банков, главен експерт по ВиК в Община Севлиево, в репортаж на БТВ вчера сутринта, за организиран протест от сдружение “Граждани за Севлиево”. Поводът – наложеният строг воден режим за голяма част от жителите на общината и твърдението на Сдружението, че една от сериозните причини за това, е извършващата се незаконна сеч в региона от общинското предприятие “Гори и земи”.
„Не зная защо хората нямат вода, но общинското предприятие незаконна сеч не е извършвало. При проверка не са установени нарушения”, каза в репортажа инж. Александър Пенков, директор на предприятието.
През последните 30 години положението е такова и нищо не се прави за решаването на проблема, жалваха се хората от с. Идилево пред телевизионната камера. “По-коректно е да се каже, че през първите 20 от последните 30 години нищо не е правено”, заяви инж.Мирослав Банков.
Той припомни, че през 2015 година беше приет Регионален план за ВиК сектора, в който се набелязани краткосрочни, средносречни и дългосрочни мерки за решаването на проблема и част от тях вече се втора година се изпълняват. Става въпрос за проекта за подмяна на отдавна остарелите морално и физически довеждащите водопроводи, по които се губи 80% от питейната вода.
“На този етап резултатът от вече подменените 11 км на довеждащия водопровод от ВЕЦ Видима до ПСПВ – с. Стоките е, че след това вече нито грам от водата, идваща оттам не се губи и разликата е видима в сравнение на същия период на годината, когато по този водопровод в ПСПВ – с. Стоките постъпваха едва 8-10 л/сек., а сега постъпват 45-50 л/сек”- коментира за в.Росица резултатите от направеното до момента инж.Банков.
Той акцентира и върху един друг не по-маловажен факт, който се наблюдава през последните години. При при типичното за сезона всяка година маловодие постъпващите води представляват 1/4 от общото количество, постъпващо в пречиствателната станция – общо 190-200 л/сек., при необходими 330 л./сек. И това се прави за да няма прекъсване на водоподаването, налагащо въвеждане на режимно водоразпределение и водоподаване по двата основни преносни водопровода, съответно 180 л/сек. по Западния водопроводен клон, от който се водоснабдяват 92 % от потребителите с централно водоснабдяване, в т.ч. града и още девет села и 150 л./сек. – по Източния водопроводен клон, от който се водоснабдяват 8 % от потребителите с централно водоснабдяване, в т.ч.: 6 села от община Габрово, 7 села от община Севлиево и едно село от община Дряново..
“Всеки от хората, живеещ в тази група от седем села на община Севлиево, където са концентрирани 8 % от населението, е прав да иска поне същите условия, като на останалите 92 % и в това няма нищо прекомерно” – коментира Банков.- Проблемът, който е неглижиран в последните 25 години, вече се състои в техническата невъзможност това да може да бъде правено на практика с ограничените водни количества, с каквито през този период на годината се разполага, поради крайно влошеното експлоатационно състояние на Източния водопроводен клон, известен в миналото като “Етернитовия водопровод за Търново”.
И, ако се запазят темповете за финасиране, ще са необходими само две години, за да се подмени и втория особено проблемен участък от т.нар. “Етернитов водопровод”, в който по безспорен начин се установява, че се губят около 130 л/сек. вода” – заяви инж.Мирослав Банков.
Гледните точки за сечта в региона чете в следващия брой на в.”Росица”.