Календарът на ДЛС”Росица”- м. Лъгът, е запълнен за цялата 2019 година, вече приемаме заявки за 2020 г. Това съобщи за в.”Росица” директорът на стопанството инж. Иван Степанов, при неотдавнашно посещение в Лъгът по повод предприетите мерки срещу замътването на водата при поройни дъждове. А те, мерките, са част от цялостните мероприятия в тази част на Балкана – стопанисване на гори, поляни, горски животни, реки, водна и пътна инфраструктура. И всичко това е Лъгът – мястото, от което чакаме водата да потече по тръбите към севлиевци; обитанието на горски животни, „Мека“-та за ловци и лесовъди; широколистните гори, които оредяват под трионите на дърводобива; предпочитаното място за отдих и почивка не само от българи, но и от чужденци – най-вече ловци. Тук се намират горски територии, които (за разлика от защитените зони като националните паркове и резервати), освен екологичните си функции, носят и стопански ползи на обществото във вид на различни видове дървесина, дивеч и дивечови продукти, условия за активни (маршрутен туризъм, лов, колоездене, мотоциклетизъм, офроуд…) и пасивни форми на отдих, възможности за реализация и работни места на различни специалисти и работници.
Не случайно по време на четвъртото изложение на ловни трофеи от благороден елен, зам.-министърът на Министерството на земеделието, храните и горите Атанас Добрев заяви, че “на територията на СЦДП – Габрово се намира най-силната популация на благодорен елен в света”.
“През сватбения период на благородния елен, който наскоро отмина, в горите наблюдавахме прекрасни елени. От тях за отстрел избираме тези, които са преминали кулминацията в развитието си или са некачествени и неперспективни. Отстреляхме няколко забележителни екземпляра, каквито повече от десет години не са наблюдавани. А още по-радостното е, че най-добрите животни останаха да се размножават в природата.” – разказа инж. Иван Степанов.
И за да стане ясно и на неспециалистите какво означава това, той разясни, че добрите показатели на трофеите от даден вид дивеч са признак и за добро здравословно състояние, показател за силна и стабилна популация.
“В период, в който колегите в България се оплакват, че нямат клиенти, ловно стопанство „Росица“ – Лъгът държи едни от най-високите цени за ловни услуги у нас и въпреки това, нашият календар за следващата година е пълен. Това означава, че качеството на продукта, който предлагаме, е на много високо ниво. Вече големи елени има на много места у нас, в Европа, а и по света, но това, което гостите ни търсят и намират тук, е един цялостен туристически продукт – уютен ловен дом, вкусна кухня с месни и млечни продукти собствено производство, любезен персонал, съхранена природа, квалифицирани ловни водачи, изобилие от дивеч и добра организация. Тези „дребни“ неща ни правят толкова търсени, особено за гостите от Централна и Западна Европа” – категоричен е Степанов и приведе доказателства. Група ловци от Австрия желаеха да ловуват в много неподходящ период при нас. Предупредих ги, че вероятността за успех е минимална и е по-добре да подберем друг период, а те отговориха, че успехът в лова не е толкова важен. За тях е достатъчно да бъдат една седмица в Лъгът, да отседнат в ловния дом, да бъдат всеки ден в Балкана, а пък ако успеят и да отстрелят нещо – би било добре.
Времето наистина не беше подходящо за лов. Видяха много елени – повечето перспективни, не отстреляха нито един, тръгнаха си доволни и си направиха заявки за 2019 и 2020 година.
Всяка година България се представя на ловни изложения в Европа. Когато хората дойдат на нашия щанд, представителите на Лъгът са сред най-търсените там. Стари клиенти, вече приятели на стопанството, питат как е тази година, дали сме отстреляли хубав елен, има ли диви свине, мечките направили ли са скоро някоя беля, вълците как са… И на този фон в Севлиево отношението към стопанството е негативно! И защо? Според мен е привилегия да имаш такава перла на територията на общината” – разказа с гордост, но и с тъга Иван Степанов.
Стоварени трупи край пътя станаха повод да говорим и за сечта в Балкана.
“Когато се говори за сеч, мога да кажа, че прирастът на горите на територията на стопанството е 3-4 пъти по-голям от ползването на дървесина. Т.е. биомасата, както и площта на горските територии се увеличава. България може би е страната в Европа с най-рестриктивни правила по отношение ползването на дървесина. 10% от площта на всяка горскостопанска единица са определени като „гори във фаза на старост“ и в тях интезивността на ползване – не повече от 20%. Или иначе казано, в една гора няма как да влезеш и да вземеш повече от 20% от запаса на дървесина. За непрофесионалиста има места, в които сечта изглежда „гола“. Това е моментът, когато старата гора е възобновена и се отстранява окончателно, за да даде път на младите дръвчета да се развиват. А този младиняк в очите на хората все още няма вида, който всички си представят под „гора“. И все пак няма как да не се премине през този момент – за да имаме хубави стари гори, все някога те трябва да минат през периода на невръстни дръвчета.
Стопанството всяка година подлежи на сертификационен одит. Сертификатът, който имаме, е най-строгият в Европа. Давам ви пример с една страна, с изключително строги екологични правила – Австрия. Нито едно горско стопанство там не се е подложило на подобен одит и няма такъв сертификат, а това е една от най-„зелените“ страни. Тези сертификати са доброволни. Ние сме ги избрали, с което гарантираме, че работим природосъобразно.
Това, което обществото не вижда, е ежедневната съзидателна дейност, която стопанството извършва. Въпреки че все повече хора се възползват от нея. Спомням си преди 15 г., когато за първи път дойдох в Лъгът. Около този път всичко беше обрасло – шубраци и гъсталаци. Виждате как изглежда района сега – никакви битови отпадъци, поддържани поляни, пасища и дивечови ниви. Окосени са банкетите на основните пътища – забелязахте ли го? Някой замисля ли се как е постигнато това? На всеки е приятно да се поразходи на подредено място, но знайте, че това не е паднало от небето. Заслугата е на 70-те служители на стопанството, които всеки Божи ден си гледат работата. Благодаря им! Базата за интензивно стопанисване на дивеч е един дивечов парк, без аналог у нас. Отворен за всички посетители! Свободен достъп за всички, просто трябва да се спазват елементарни правила за поведение в природата. Освен това от години съхраняваме и провеждаме традиционния Илинденски събор на 2. август в м. Орехите. Традиционно стана и мероприятието по представяне на трофеите от последната година, което поставя Лъгът в центъра на ловните събития през годината и е основа за целенасочена ловностопанска дейност у нас”- завърши разказа си за дейността на ДЛС”Росица” инж. Иван Степанов. В него са и част от отговорите на въпроса защо календарът на стопанството за 2019 година е запълнен и вече приемат заявки за 2020 г.
Той представи и предприетите от ДЛС ”Росица” мерки за решаването на проблема със замътването на водата, определени от Междуведомствената комисия, съставена от експерти и представители на Общината. Продължава изграждането на плетчета за спиране на повърхностния отток, изграден е утаител за ограничаване на замътването в местността Джендема, стабилизират се и се чакълират 12 км горски пътища.