Заключителната среща на тема: „Ефективно прилагане на интерактивни методи на работа в училищните общности“ се проведе в професионалната гимназия по механоелектротехника „Ген. Иван Бъчваров“. Кръглата маса бе част от поредицата заключителни събития на сдружение ИМКА – Габрово по повод успешното приключване на проекта „Другите часове“ в края на октомври. Проектът се осъществи в периода от 1 ноември 2017 г. до 1 ноевмри 2018 г. благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България: „Ти и Lidl за по-добър живот“, в партньорство с фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум. А целта бе да се внесе позитивна и качествена промяна в ученическите общности на 4 училища, в две от общините на Габровска област – Габрово и Севлиево, чрез овластяване и насърчаване на младежкото участие.
По време на кръглата маса бе представен опитът от реализацията на проектните дейности – интерактивните часове, младежките инициативи, заниманията за изграждане на екипи и ефектът от тяхното осъществяване на всички заинтересовани страни. В рамките на срещата бяха споделени и някои идеи за това как подобни инициативи и проекти могат да станат традиция за по-ефективно включване на учениците и родителите в живота на училищните общности. На база на споделения интерес на участниците бяха обсъдени възможностите за прилагане на интерактивни методи и форми на работа, целящи по-ефективно взаимодействие с родителите.
По повод края на проекта Антоанета Янкабакова – изпълнителен директор и ръководител на проекта сподели: „За реализирането на настоящия проект впрегнахме много сили и енергия, както от страна на специалистите от екипа на ИМКА – Габрово, така и от младежки работници, които активно се включиха и подпомогнаха осъществяването на интерактивните часове. Вярваме, че благодарение на натрупания опит и реализираните дейности и инициативи, популяризирахме и приложихме на практика нашата визия да осигурим възможност на всеки млад човек, участник в проекта, да има достъп до разнообразни възможности за обучение и развитие така, че да реализира пълния си потенциал и да участва активно в живота на своята общност“.
Проектът, на обща стойност 9 000 лева, осигури директно и индиректно включване на 1000 ученици от 4 училища. Осъществени бяха поредица от интерактивни часове, инициативи за сплотяване на ученическите екипи на пилотно избраните класове, две двудневни обучения от типа „Връстници обучават /консултират връстници“ и осъществяване на 4 малки инициативи, (по една във всяка гимназия), съобразени с потребностите от промяна в ученическите общности и с възможностите, интересите и желанията на младежите.