Първо място спечели представянето на проект на щанд „Рециклирай, играй, опознавай или алтернатива на скъпите играчки“ на детската градина „Радост“ от националния фестивал „Наука на сцената“. Разработката, дело на учителките Светлана Христова и Детелина Винева, заслужено бе оценена най-високо от многоуважаемото жури, председателствано от проф. Иван Лалов, ФФ на СУ и СФБ – зам. председател на СФБ и почетен председател на програмата „Наука на сцената“. Поощрителна награда в направление „Приобщаваща наука“ получи още един проект от Севлиево – „Химия за всеки“, на учителката по химия и опазване на околната среда Ивета Кръстева от СУ „В. Левски“.
Наградите на класираните на първо, второ и трето място екипи – грамоти, почетни плакети и подаръци, връчи проф. Иван Лалов. Церемонията се състоя в Актовата зала на Гимназията на 28 октомври – третият фестивален ден на научния форум.
Седмото издание на „Наука на сцената“ стартира с препълнена зала от участници и гости. Представени бяха 43 проекта на щандове, 13 работилници, 4 сценични постановки, 25 презентации, лекции и експерименти от участници от СУ „Св. Климент Охридски“, Американския колеж в София, 29 училища, 2 детски градини и 2 центъра за работа с деца, от 29 населени места в страната, в различните направления: „Наука в най-ранните години“, „Дигитална грамотност и обучението по природни науки“, „Обучението по природни науки за устойчиво развитие“, „Астрономията и изследването на Космоса в обучението по природни науки“, „Евтина наука и наука за рециклирането“, „Приобщаваща наука“ и „Съвместни проекти“. Планетариум в палатка, космическа храна, цветни кули от течности, игри с електричество и магнетизъм, мъничка наука и танцуващи роботи можеха да се видят по щандовете на форума. Ученици и учители показваха със замах, усмивка и забавление, че за опитите по физика, химия и астрономия не са нужни скъпи инструменти, оборудвани лаборатории или специална екипировка, а огромно желание за познание.
Още три проекта на учители от СУ „В. Левски“ участваха в научния форум. „Тиквата – позната и непозната“ и „Достъп до вода и добри санитарни условия“, дело на учителките по биология и здравно образование Ана Жекова и по география Мирослава Михайлова. Третата разработка бе отнова на г-жа Жекова – проектът „Човешкото тяло“ за деца със специални образователни потребности. С четири разработки се представиха преподаватели от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ – „Пречистване на вода“ на Валентина Косева и „Еко-дом на модерната принцеса“, „Врагове в бутилка“, „Храна под лупа“ на Красимира Томева. Още два проекта представиха учители от ДГ „Радост“ – “Наука в детската градина“ на Марияна Христова и Соня Алексиева и „Клуб „Млад астроном““ на Жанка Ненчева и Валентина Хараланова.
Тържествено бе самото откриване на форума с кратка литературно-музикална програма, подготвена от учителките Евгения Пенчева, Капка Пандурска и Милена Белоева, както и ученици от клуб „Музикално ателие“. Първият фестивален ден завърши с пленарната лекция „На кого му е притрябвало наука“ на Александър Ангелов и д-р Гергана Райжекова от Центъра за творческо обучение. В рамките на втория ден от научния форум всеки от екипите представи проекта си пред жури за всяко едно от направленията, а накрая комисиите се събраха на заседание.
Фестивалът закри проф. Ана Георгиева – председател на Националния организационен комитет и зам.-председател на СФБ, връчвайки на директора на СУ Тома Томев целогодишни абонаменти за списание „Светът на физиката“ и изданието от национално издателство „Аз*Буки“. Образователният форум бе организиран от Община Севлиево, Националния организационен комитет, с участието на представители на Съюзите на физиците, химиците, биолозите и математиците в България, МОН, СУ „В. Левски“, с подкрепата на фондация „Еврика“, Национален ученически екопарламент, Център за творческо обучение – София.
Седмото издание на „Наука на сцената“ ще бъде последвано от международна изява, която ще се проведе от 31 октомври до 3 ноември 2019 г. в Кашкайш, Португалия. А участниците в международния фестивал биват определяни именно на националните фестивали на страните.