Вече знаем повече за историята на Севлиево. Заслугата за това е на съставителите на сборника „Подбрани османски документи за Севлиево и Севлиевска каза“ проф. д-р Стефан Андреев и доц. д-р Христо Темелски. Томът включва 57 османотурски документа, подбрани с идеята да осветлят историята на Севлиево под османска власт, покриващи дългия хронологичен отрязък от пет века и подредени в хронологична последователност. Той бе представен официално този понеделник пред севлиевската общественост.
„От раждането на идеята до отпечатването на сборника изминаха точно две години. Време, през което бяха преодолени много трудности както от страна на съставителите, така и на родолюбивите севлиевци, заели се с важния въпрос за финансирането на проекта“, откри срещата краеведът Петко Недялков.
За да бъде факт сборникът своят принос дадоха повече от 35 дарители, Община Севлиево и собственикът на „М-Прес“ – Мирослав Марков, отпечатал безвъзмездно книгата. Събраните средства са използвани единствено за превода на документите, а трудът на Темелски е безвъзмезден.
За представянето на сборника с подбрани документи лично в Севлиево дойдоха неговите автори – проф. д-р Стефан Андреев – доайенът на османистите в България и доц. д-р Христо Темелски – директор на Църковно-историческия архив при Българската Патриаршия, историк, краевед и наш съгражданин. Пред многобройната публика те разкриха интересни детайли от зараждането на идеята за сборника и работата по преводите.
„Този сборник може да бъде полезен не само за севлиевци, които биха могли да потърсят корените на своята фамилия, както и на всички местни краеведи и всички научни работници – историци, археолози, етнографи, филолози, занимаващи се с еволюцията на турски, арабски, персийски език по нашите земи“, подчерта проф. Андреев и представи отделни, по-интересни документи, включени в тома.
„Тази вечер аз съм най-щастливият човек сред вас, защото този сборник вече е факт. Той хвърля светлина както върху формирането на селището Серви – Селви, така и върху неговата история и тази на селищата от Севлиевския край през разглеждания период. Сборникът беше моя дългогодишна мечта и е реализиран с усилията на няколко от най-добрите специалисти-османисти мои приятели и неколцина съмишленици от Севлиево, измежду които огромна заслуга има Евгени Бончев“, не скри вълнението си Христо Темелски. Той припомни началото: „През лятото на 2016 г., по повод 500 години от основаването на Севлиево, дадох интервю за в. „Росица“, в което повдигнах наболелия въпрос с превода на османските документи за историята на нашия град. Казах, че е срамота Омуртаг да имат издаден том с такива документи, а Севлиево да няма. Жегнати от тези ми думи, няколко родолюбиви севлиевци решиха да се организират и да съберат необходимите средства. Срещнах се с тях и им представих подробно идеята си, като им предложих преводите да бъдат направени от проф. Стефан Андреев като добър специалист-османист и обещах да го доведа в Севлиево. Тук те сключиха с него устен договор и … започнахме усилена дейност“. Доц. Темелски не скри, че в хода на събирателската работа са възникнали неочаквани проблеми от технически характер, а трудностите при разчитането на лошите микрофилми и копия са забавили процеса. Оказало се и че сам проф. Адреев ще загуби много време с издирването и превеждането на документите, затова са потърсили помощ от различни поколения османисти.
Документите, включени в сборника, в чийто център стоят град Серви и прилежащата му каза, са всети от различни архивни сбирки и източници, но основно от отдел „Ориенталски сбирки“ при Националната библиотека и на Истанбулския архив към Генералната дирекция на Държавните архиви на Турция, предоставили на авторите непубликуван до сега архивен материал за периода XVI-XVIII век. Обемна информация е извлечена и от микрофилмите от архивохранилищата на Турция, постъпили у нас през 1993 г., откъдето са взети ценни, често единствени източници, за историята на редица селища от региона. При уточняването на някои поселения, за които не са намерени данни в използваните селищни списъци, стари карти у други справочници, са направени консултации с изследванията на проф. Николай Ковачев и краеведа Петко Недялков.
Най-голям обем в сборника заемат различните видове регистри. В него е включен и фрагмент от рядко срещан тип дефтер, известен в научната литература като регистър за военизираната формация на тюркско население (евляд-и фатихан). Тематичното и типологично разнообразие в тома се допълва от единичните документи, част от които е свързана с православната религиозна структура, с организацията на култа и събирането на църковни данъци от православното население. Публикуването на тези документи осветлява не само социално-политически моменти от локалната история на Севлиевския край, но също така дава ценни фрагменти за реконструиране на динамичният период от края на XVIII в., за ролята на ключови политически фигури и сложните връзки между централна и провинциална власт и местно общество. Книгата обединява разнообразни по типология, тематика, хронологичен обхват, регионално обособени извори, които ще представляват интерес не самоза изследователите, занимаващи се с периода, но и за по-широка публика, с интерес към локалната история на Севлиево и севлиевския край. Достъпността до сложната османотурска терминология и топонимия се улеснява допълнително от терминологичния речник и показалеца на географските наименования.
Че към сборника имаше голям интерес още по време на неговото официално представяне го доказа и фактът, че бяха зададени много въпроси от присъстващите в залата, а дълго време след края на срещата двамата съставители раздаваха автографи.
Книгата вече се продава в книжарница „М-Прес“ на цена 25 лв. Приходите от продажбата й ще бъдат използвани за финансиране на следващи проекти, свързани с историята на Севлиево. По всяка вероятност един от тях ще бъде издаването на многоаспектно проучване – „Севлиево и каза Хоталич в османски документи от XV–XVIII век“, в който на достъпен език проф. д-р Красимира Мутафова ще разкаже за селищната мрежа, демографския и етнодемографски облик на населението, православие и ислям, антропонимия и стопанска характеристика на региона.