РОСИЦА РАДКОВА
В сеннишката библиотека инициативите по повод Националната седмица на четенето започнаха с представяне на творчеството на ненадминатия майстор на словото Йордан Радичков, роден на 24 октомври през 1929 г. в монтанското село Калиманица. Той е едно от най-емблематичните имена в новата българска литература, отличаващ се със самобитния си стил и запомнящите се фрази. Писател, за когото правилата в художествената литература губят своята традиционна роля. Той е създаващият алтернативи творец. Затова и интересът към неговото творчество е толкова голям. Два пъти е номиниран за Нобеловата награда за литература. Произведенията му са превеждани на 37 езика и са издадени в 50 страни по света.
„Обичам да чета, защото…“. Това беше темата, по която говори читателят на 2017 година – Иванка Сотирова, пред гостите в библиотеката, в следобедните часове на 24 октомври. „Какво може да ни даде четенето? То развива мисленето, както и може да намали стреса от ежедневието! Увеличава речниковия запас, носи със себе си увереност, задълбочава и разширява творческите възможности, подобрява концентрацията! Освен че подобрява съня, четенето е един от най-приятните и полезни начини за прекарване на свободното време!…”, поясни тя.
Сенничанките, прочели най-много книги до сега за 2018 г., са Иванка Минкова, Радка Михова, Кунка Василева и Иванка Сотирова. Те също намериха време да посетят библиотеката през Националната седмица на четенето. За тях развлекателна програма бяха подготвили малките читатели – от IV и V клас. Ученичките Цветомира Кинева, Кремена Върбанова, Преслава Косева и Йорданка Иванова представиха по две от любимите си приказки, като описаха приказните герои с мимически жестове. Оказа се, че четирите жени помнят приказките на Шарл Перо, братя Грим и Андерсен, но Кунка Василева бе най-съобразителна, за което получи книга за награда. Тя запозна присъстващите с „молбата на книгата” и сподели впечатленията си от последната прочетена от нея книга „Стопанката на Господ” на Розмари Де Мео.
Място, където да се съхраняват безценните знания и памет на нашия народ, е и книжовния храм. За да се формира здраво и процъфтяващо културно общество, е необходимо той постоянно да се обогатява. В продължение на години поетесата Минка Вачева обогатява книжния фонд на библиотеката в Сенник със свои издадени книги. Тя беше и специален гост по време на Националната седмица на четенето, за да прочете някои от новите си стихотворения. Убедена съм, че всеки от присъстващите отнесе със себе си частица от магията на поезията на Минка Вачева.