Учителят по теоретично обучение в направление „Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника“ в ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ инж. Красен Кунев, участва в квалификационен курс за обучение на учители по професионална подготовка от областите на образование „Техника“ и „Информатика“ в ЦЕРН, Швейцария. Курсът се проведе от 13 до 21 октомври. За програмата бяха одобрени само двама преподаватели от област Габрово.
Курсът включваше лекции за елементарни частици, атомни ядра; oсновни градивни клетки на материята, ускорители и тяхното бъдеще, електроника за експериментите в ЦЕРН, тежки йони; ALICE, откритие на Хигс бозона. Голям интерес предизвика темата от медицинската физика, от която стана ясно, че експерименти и тестове в ЦЕРН се използват за усъвършенстване на уредите и технологиите, за лекуване на рак чрез бомбандиране на болните клетки. Групата се запозна и с GRID технологията, как се управляват над 40 000 машини в компютърния център на ЦЕРН, какво са облачните услуги и направиха първи стъпки в Роботиката.
По време на обучението се организираха и посещения в различни детектори, ускорители, експерименти като SM18 & LEIR (Пръстен за Йони с Ниски Енергии), ISOLDE – Установка за изучаване на Ядрени Изотопи, LINAC 2 – Линеен Ускорител 2, детектора ATLAS, LHC магнитите, AMS експеримента и контролния център на ЦЕРН. Младите специалисти посетиха Микрокосмос – музей на физиката на елементарните частици, в който са изложени макети на детектори, макет на тунела на Големия Адронен Колайдер. Там е и сървърът, на който Tim Berners-Lee създава Интернет (WWW – World Wide Web) през 1989 г. в ЦЕРН. Посетен бе и Антипротон деселератор (AD), който работи главно за проучвания на антиматерия. Културната програма включваше и разходка в Женева и Анеси, както и в замъка Шийон, който се намира в Монтрьо.
Инж. Кунев определи обучението за много полезно, мотивиращо за работата му като учител и благодари за отзивчивостта и знанията, предадени от проф. Роман Захариев, доц. Леандар Литов, Динко Атанасов, Георги Антчев, Иван Глушков, Мирослав Атанасов, Зорница Захариева, Жечка Тотева, Manjit Dosanjh.