ДЕСИ ДИМИТРОВА
Общностният център – Севлиево е кауза в помощ и подкрепа на децата в риск и семействата им. За едни това е просто „сградата с кривите прозорци“, а други вероятно не знаят и предназначението й. За потребителите на социалните услуги е мястото, в което те, децата и родителите, търсят и намират подкрепа. Много често това са семейства, на които им е необходима помощ, за да активират собствените си сили и умения за справяне с проблемите. А интересът към консултациите, организирани от специалистите, са основен показател за потребността на социалните услуги, които се предлагат и основен мотиватор за консултантите в Центъра. Именно това показаха работещите там специалисти в Деня на отворените врати.
Екипът предложи на потребителите на социални услуги участие в образователна лекция „Чисти ръце“, съвместна игра „Родители – деца“, „Сензорна пътека“ – игра за деца и родители и забавни творчески занимания като рисуване, апликиране, оцветяване на есенна тематика. Участници в дейностите бяха деца на възраст между 0 до 7 години от всички целеви групи. А целта беше да бъдат представени всички услуги, предлагани в Общностния център – мястото, в което се създава подходяща среда за подпомагане развитието на децата и взаимоотношенията с техните родители, където бъдещите и настоящи родители могат да намерят отговор на своите притеснения и въпроси. С идеята за фокусиране на вниманието върху проблемите на ранното детско развитие, включително при деца с увреждания/изоставане в развитието, както и за повишаване на увереността на родителите в техните умения и възможности, екипът на Общностния център организира и информационна кампания, в рамките на събитието.
Ще припомним, че Общностният център е създаден по проект „Равен шанс за всички“, финансиран по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, приоритетна ос „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“, процедура „Услуги за ранно детско развитие“. Основната цел е предоставянето на безплатни интегрирани социални, здравни и образователни услуги за деца до 7 години и техните родители, принадлежащи към уязвимите групи в община Севлиево и улесняване достъпа им до различни услуги и институции за превенция на риска от социално изключване в ранното детско развитие. Проектът стартира на 1 септември 2016 г. и трябваше да приключи в края на тази година, но за щастие на екипа и потребителите той ще бъде продължен с още година. Това с радост сподели за в. „Росица“ в Деня на отворените врати ръководителят Кристина Иванова. „Дейностите в Общностния център са фокусирани върху индивидуалната и груповата работа с децата и техните семейства, целяща идентифициране на техните потребности и оказване на своевременна и адекватна подкрепа за тяхното удовлетворяване. Услугите са разнообразни, специфични и се предоставят комплексно в зависимост от потребностите на децата в различните възрасти. Така родителите могат да подобрят представите за себе си и за отношението си към децата, да получат повече информация за тяхното развитие и да развиват своите умения да го насърчават“, сподели още Кристина Иванова.
Екипът на Общностния център се състои от психолог, социални работници, рехабилитатор, логопеди, специален педагог, медиатори, юрист, педиатри, гинеколог и акушерка, стоматолог и др. Предоставяните услуги са: „Ранна интервенция на уврежданията“, „Индивидуална педагогическа подкрепа на деца с увреждания“, „Формиране и развитие на родителски умения“ и „Семейно консултиране и подкрепа на родители“. „Ранна интервенция на уврежданията“ е система от професионални услуги за малки деца с изоставане в развитието, увреждания, атипично поведение, социални и емоционални затруднения или малки деца, при които има голяма вероятност за изоставане в развитието преди да тръгнат на училище. „Индивидуална педагогическа подкрепа“ е услуга, целяща оказване на професионална помощ на деца с увреждания или изоставане в развитието при подготовката им за постъпването и адаптацията им в училище, както и проследяването им в рамките на първи клас. В услугите „Формиране и развитие на родителски умения“ и „Семейно консултиране и подкрепа на родители“, насочени към родители и бъдещи родители от уязвими групи, се цели разширяване на възможностите им за социално включване, развиване на социални умения, повишаване на капацитета в грижата за децата и за осигуряване на тяхното физическо и психическо развитие, както и адекватното задоволяване на потребностите им.