-Инж.Василев, ще плащат ли севлиевци скъпата вода на Габрово – съмнението се породи веднага след като стана известно, че КЕВР има решение от 01.10.2018 г. за повишаване цената на водата, а ВиК ООД – Габрово вече е единен оператор за цялата област?
-Законът за водоснабдителните и канализационни услуги урежда регулирането на цените, достъпността и качеството на водоснабдителните и канализационни услуги, извършвани от експлоатационните предприятия, наречени ВиК оператори.Това сме ние. Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнява този закон и извършва контрола върху него.
Задължение на ВиК операторите е да разработят 5- годишни планове за производствена, ремонтна, инвестиционна и социална програма, с техническа и икономическа част. В техническата част влизат програма за постигане на годишните целеви нива, намаляване на загубите и показатели за качество. Икономическата част съдържа: анализ на съществуващото и прогнозно ниво на потребление, инвестиционна програма на Дружеството, източници на финансиране и условията им; анализ на съществуващите разчети и прогнозни разходи за експлоатация и поддръжка на ВиК системите; амортизационен план; цена и приходи от ВиК услуги, съгласно изискванията; анализ на социалната поносимост на предлаганата цена на ВиК услуги, която се извършва на база разчети и статистика от миналото, за да се прецени дали цената, която се получава, е по възможностите на потребителите. Това представлява бизнес плана на Дружеството. Има и подзаконов нормативен акт – наредбата, която определя методиката, по която става определянето на цената. Има няколко метода за определяне на цените. В момента за този бизнес план се прилага методът „горна граница на цените“. Най-общо това е нормативната база за определяне цената на водата.
-Защо точно сега се налага повишаване цената на водата и как това ще се отрази на севлиевските абонати, след като ВиК – Габрово е единният оператор за областта?
-Последната определена цена, както за ВиК – Габрово, така и за ВиК “Бяла”, е от 2012 г. Това не означава, че през този период ние не сме имали одобрени бизнес планове. Напротив, за този програмен период бизнес планът е за 2017-2021 година. Но той не беше разглеждан, защото не бяхме изпълнили условието, в обособената територия на област Габрово да има един ВиК оператор. След като на 20 август 2018 година беше подписан анекса към договора с Асоциацията по ВиК Габрово, с който ВиК – Габрово става вече единен оператор, се задейства и процедурата за разглеждането на бизнес плана. На 29 септември 2018 г. той беше приет с решение на КЕВР, с което новите цени на ВиК услугите влизат в сила от 1 октомври 2018 г.
Но те влизат в сила за територията на ВиК Габрово, което обслужва Габрово, Дряново и Трявна. Към настоящия момент все още няма цена за територията на община Севлиево. Тя ще влезе в сила от 1 януари 2019 година, когато ВиК – Габрово реално ще започне за обслужва и община Севлиево.
-Т.е. от 2012 досега цената на водата не е променяна!?
-Да! И ако досега това е било правено, както в други области, щеше да има по-ритмично повишаване на цените на ВиК услугите.
– С колко ще се увеличи цената на водата от 1 януари за община Севлиево?
-Тъй като цената на водата е разчетена за трите вида услуги: доставяне, отвеждане и пречистване – за комплексната услуга увеличението на водата ще бъде с 25 стотинки. Т.е., ако един потребител има месечно потребление 4-5 куб м вода, сметката му ще се увеличи с 1 лв.- 1.25 лв. За едно семейство, което има месечно потребление 10 куб.м вода, месечната сметка ще се увеличи с 2.50 лв. при тези разчети.
-Увеличението от какво се налага?
-Както казах, този икономически модел се определя с прогнозни приходи и разходи. Очакваните допълнителни разходи, спрямо 2012 г. включват допълнителното увеличение на работните заплати с необходимите осигуровки до средните за отрасъла, съгласно браншовия трудов договор. Само ще спомена, че при последното увеличение на цената на водата средната работна заплата беше 270 лв., а сега е 510 лв. Предстои от 1 януари 2019 г. да стане 560 лв.
Промените в задълженията към държавата и общините също водят до промени в нивата на разходите –това са такси водоползване, такси за заустване, местни данъци и такси. Макар и с плаващ ръст, през годините има увеличение и на цените на материалите и консумативите.
Влияние на цената на ВиК услугите оказва и изпълнението на ремонтната и инвестиционна програма на Дружеството. Увеличение на разходите настъпва и вследствие на експлоатацията на нови активи и веднага ще дам пример – имаме изцяло изградена нова Пречиствателната станция за отпадни води в Трявна. Нови мощности в Пречиствателната станция за отпадни води в Габрово. Промяна в нормативната база относно утайките и тяхното оползотворяване в пречиствателните станции. Нови мощности има и в Пречиствателната станция за питейни води в Габрово. Предвижда се въвеждане в експлоатация на помпени станции за канални води. Едната е в Габрово, а другите три в Севлиево – те са изпълнени по проекта за воден цикъл за кварталите на града и също са включени като разход в бизнес плана на Дружеството.
Това са комплексни неща, които по един или друг начин оказват икономическо влияние върху работата на Дружеството, респективно и върху цената.
-Т. е. направените инвестиции, независимо дали са от собствен, национален или европейски бюджет, в подновяване във ВиК съоръжения са началото, но поддръжката е за сметка на Дружеството?
-Разбира се! При реализирането на инвестиционната програма се стремим средствата да са 100% от Дружеството. Това, което се изпълнява по оперативните програми, не се оказва пряко върху цената. Но косвено се отразява чрез разходите за експлоатацията, за амортизационни начисления…
-На какъв етап е реализирането на проекта на ВиК – Габрово за отделяне водоснабдяването на габровските села, които досега се водоснабдяваха от ВиК “Бяла”?
-Проектът, който ние изработихме и впоследствие беше финансиран от МРРБ, е почти към своя край и трябва да приключи до края на годината. Ще бъде завършено основното трасе, но ще останат за изпълнение отклоненията към селата. Целта на проекта е да отклони села, които се захранват от един от основните клонове, захранващи град Севлиево и селата към него – в частност селата Камещица, Музга Гъбене, Драгановци, Драгиевци и Яворец. Тъй като те също страдат от режима, който въвежда „Бяла“ЕООД.
-Какъв ефект се очаква и кога той ще се почувства от потребителите?
-Разбира се, че се очаква положителен ефект, но личното ми мнение е, че основният проблем са големите загуби, които са по трасето на този водопровод. Но със сигурност ние може да подадем вода – имаме такива наличности в яз.”Христо Смирненски”, който може да ги захрани.
-Скоро беше поставен въпрос в редакцията на в.”Росица” не е ли възможно от яз. “Христо Смирненски” да се подаде вода и за някои от севлиевските села?
-Това е въпрос на технико-икономическа оценка. Като идея е възможно, но изграждането на едно такова съоръжение не е толкова просто и е доста скъпо. Като човек, който работи в сектора мога да кажа, че финансовият ресурс, който ще се отдели за изграждането на едно такова съоръжение и да се ползва сезонно, не е най-оправданото нещо. Има изградена и проверена през времето система, която е амортизирана през годините по простата причина, че не е извършван основен ремонт от много години и съоръженията са в края на експлоатационния си живот. Трябва да се запази съществуващата схема на водоснабдяване, като се наблегне на нейната реконструкция.
-ВиК асоциация – Габрово вече има единен ВиК оператор – важно условие за кандидатстване за европейско финансиране. Какво следва от тук насетне, за да се получат такива средства – необходими за решаване на ВиК проблемите в цялата област и най-вече в Севлиево?
-В бизнес плана имаме инвестиционна програма, която е разписана по години, с определени икономически параметри. Това означава, че през нашия бюджет на Дружеството, може да инвестираме някаква част в мрежата собствени средства. Но след като се сключи договорът с МРРБ, ще бъдат изработени прединвестицонни проучвания, които са продължение на генералните регионални планове на ВиК. Въз основа на тях ще може да кандидатстваме по ОП”Околна среда” за текущия период, защото за реализирането на по-големите проекти ще разчитаме за финансиране от оперативните програми.
На базата на тези прединвестиционни проучвания ще се изработват работни проекти за решаване на ВиК проблеми на територията на цялата област и с тях ще се кандидатства за финансиране.
-Може ли да уточним кои ще са проектите за община Севлиево, за които ще се търси допълнително финансиране в т.ч. и европейско?
-Според мен трябва да има последователност на действията за решаване на водния проблем на Севлиево, т.е. това, което е започнато, да се довърши и да се продължи нататък. А не да се прави на парче и да се търси водоснабдяване от тук и там.
-Като специалист, който от години работи в тази сфера и като севлиевец, как ще определите основната причина да се стигне до това абсурдно положение в 21 век севлиевци да нямат вода?
-Основната причина е, че основната реконструкция на водопроводната мрежа е трябвало да започне преди много, много години. Водните проблеми на Севлиево не са от днес, а повече от 30 години. Става дума за съоръжения, които са били изградени с доста средства за доста дълъг период. Имам предвид строежа на етернитовия водопровод, а след това и стоманения, на Пречиствателната станция за питейни води”Стоките”, но през тези години са правени аварийни ремонти, но не и основни, каквито трябва да се правят на определен срок от време. Всяко едно съоръжение си има срок на експлоатация и след като се амортизира, би трябвало да се поднови, за да се продължи неговият живот. Но през последните 20-30 години такива действия не са били извършвани и сега е много трудно да се подмени всичко изведнъж. Това изисква, освен време и много сериозни инвестиции, които не са по силите на едно дружество.