ДЕСИ ДИМИТРОВА
Община Севлиево е бенефициент по проект „Ремонт, обзавеждане и оборудване на Дневен център за деца и младежи с увреждания за разширяване на дейностите по ранна интервенция на уврежданията“. Той бе представен вчера на начална пресконференция от ръководителя Мирослав Митев.
Проектът се финансира по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и е на стойност 99 882 лв. Община Севлиево използва средства по административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПРР 2014-2020, процедура „Подкрепа за деинституционализация на грижите за деца“ от 2 август 2018 г.
Основната цел на проекта е да подобри материалната база за предоставяне на целодневни, полудневни и почасови услуги за деца с увреждания. С дейностите, които ще се извършват, ще бъде подобрен достъпът на децата с увреждания и техните семейства до комплексни, интегрирани и гъвкави социални услуги. Услугите ще се предоставят от специализирани екипи от професионалисти. По проекта ще бъде ремонтиран вторият етаж на сградата, където ще се обособят и обзаведат зали за групова работа, кабинети за индивидуална работа, санитарни помещения и фоайе. За нуждите на потребителите ще бъде доставено специализирано и офис оборудване, климатици.
Основните групи, към които проектът е насочен, са деца с увреждания и проблеми в развитието от 0 до 7 и от 8 до 18 години и техните семейства. Крайните бенефициенти са 10-12 деца на 6-7 години, ползващи услугата „Индивидуална педагогическа подкрепа на деца с увреждания“; 35-40 деца от 0-7 години и техните семейства, ползващи услугата „Ранна интервенция на уврежданията“, както и 20-30 деца и младежи, ползващи целодневна и полудневна форма на грижа, както и почасови услуги в ДЦЦМУ и семействата им.
С новата организация в Центъра на първия етаж от сградата ще се предоставят само услуги по ранна интервенция на уврежданията. Промените ще доведат до повишаване интензитета на работа с децата, ще създадат възможност за провеждане на групова работа с родители и деца по едно и също време, ще подобрят условията на труд и като цяло качеството на предоставяните услуги.
„Проведени са двете обществени поръчки за ремонт и оборудване, така че до средата на октомври може да имаме сключени договори за изпълнение“, допълни ръководителят на проект Мирослав Митев.
По данни на дирекция „Социално подпомагане“ децата с увреждания на територията на община Севлиево от 0 до 18 г. са както следва: деца с физически увреждания – 21, деца с множествени увреждания – 89, деца с умствена изостаналост – 7, деца с психически заболявания/разстройства – 9. Тези данни отразяват само броя на децата с решения на ТЕЛК, регистрирани в Социалната служба. „Може да се предположи, че реалният брой на децата с увреждания е по-висок, тъй като част от родителите не пристъпват към освидетелстването им, особено през първите години от живота им“, каза Пенка Гоева – директор на Комплекса за социални услуги за деца и семейства, функциониращ на територията на община Севлиево, включващ социалните услуги „Наблюдавано жилище“, „Център за обществена подкрепа“ и „Дневен център за деца и младежи с увреждания“, който е предоставен за управление на фондация „Международна социална служба – България“. Тя обстойно разясни и всички социални услуги, които се предлагат за деца с различни видове и степен на увреждане и техните семейства. „В Центъра се работи за развитие на комуникативни умения, обучение в умения за самостоятелност и независим живот, оказване на психологическа подкрепа, развитие на социални умения, психомоторно възстановяване. Осъществяват се педагогическа дейност, рехабилитация и лечебна физкултура, трудотерапия, работа с родителите и семействата на децата и младежите, музикотерапия, арттерапия и други дейности“, допълни г-жа Гоева.