РОСИЦА РАДКОВА
„Млад, свеж, сочен талант, в шеметната пъстрота на свои оригинални краски и образи… А формата – феерия от огнеструйни образи и картини. Неговото творчество е „празничен ден“ в българската литература. Аз съм във възторг от стиховете му. Този млад човек тепърва ще разгъне своите големи творчески възможности. Крупна сила е това”. Георги Бакалов
На 17 септември преди 120 години, в гръцкия град Кукуш, е родено жизнерадостното българче – Христо Смирненски. Той е едва двадесет и четири годишен, когато „жълтата гостенка” открадва последните глътки въздух от гърдите му. И въпреки краткия си престой на земята, той ни остави огромно наследство в стихове и проза, събрани в цели осем тома. Негови творби завинаги ще останат в Златния фонд на българското слово. Може ли да забравим малката цветарка, чиято невинна душа едва ли ще дочака пощада от дебнещия я каменен град или стария музикант, зад когото пристъпя кървава и многоръка смъртта, или одрипавелите гаврошовци, загледани в отрупани в безброй примамливи неща витрини, или пленени от лъчите на нова зора юноша, разбрал извечните истини на този свят. И напук на черната и зловеща нощ, гърми навред разбуденият му вик: „Да бъде ден! Да бъде ден!”.
В следобедните часове в понеделник, в памет на Смирненски се събраха читатели на библиотеките при НЧ „Св. Климент Охридски – 1899” Сенник и НЧ „Светлина -1910” в Хирево, за да си припомнят стихотворения на Смирненски. Този път домакини бяха хиревци. С истинско възхищение Румяна Събчева – секретар на хиревското читалище, разказа за краткия живот на гениалния поет, като показа колко непосредствено, искрено и чисто звучат дори най-случайните му стихотворения. Творби на младия поет, който успява да се изяви като виртуоз на българския стих, рецитираха Станка Гичева, Кунка Василева и Цона Димитрова.
Изложба „Гениалният юноша”, посветна на 120 години от рождението му, беше подредена пък в читалищната библиотеката в Сенник. Тя включваше заглавия от библиотечната колекция, разкриващи човека и твореца Смирненски. Освен това читателите в сеннишката библиотека видяха неговите творби в цялото им жанрово разнообразие и в различните им издания.