Кой как се бори срещу употребата на дрога сред учениците
В първите часове на новата 2025 г. 14-годишно момче от Плевен загина, падайки от 7 етаж. Минути преди това то пушило вейп с наркотичното вещество хексахидроканабинол, което се съдържа в канабиса. Седмица по-късно при специализарана полицейска акция е задържан 18-годишен дилър на вейпове с метамфетамин пред основно училище във Велико Търново. При претърсване в дома му са иззети са общо 61 електронни цигари с наркотик. Удар в тази връзка направиха и варненските полицаи, които в акция срещу наркотичните вейпове, задържаха 42-годишен криминално проявен мъж. При проверка на автомобила му са открити 390 броя електронни цигари, съдържащи забранено вещество. А полицията в Шумен разследва случай на непълнолетен, на когото още след първото дръпване му прилошало и започнал да повръща. Стряскащо е, че тези случаи са само в рамките на първите две седмици на годината.
Загрижени за здравето на подрастващите в Севлиево, през април 2024 г. общинските съветници проведоха сериозна дискусия, свързана с употребата на диазотен оксид, познат още като райски газ. Тогава те допълниха текста на четвърти приоритет „Здравословен начин на живот“ в Общинския план за младежта с нова точка: „Провеждане на беседа-лекция с ученици от 6 до 12 клас на тема „Вредата от райския газ и енергийните напитки“. Соня Гъркова от „БСП за България“, която е и председател на постоянната комисия „Образование, култура и вероизповедание“ e категорична, че на заседанието на Общинския съвет през февруари, Общинският план за младежта за 2025 г. ще бъде допълнен с инициативи, противопоставящи се на употребата на, станалия много модерен и опасен в последно време, вейп и дизайнерска дрога сред подрастващите.
През юни реални мерки срещу това взеха Младежка зона – Севлиево и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН). Те организираха и проведоха информационна кампания на тема „Превенция на райски газ и вейп“. В нея доброволци от Младежка зона използваха метода „ученици обучават ученици“, които от своя страна проведоха информационни часове в своите училища, свързани с неупотребата на райски газ и вейп. На участниците в обучението бяха предоставени материали от Центъра по наркотични вещества в Габрово – видеа и информация под формата на тест.
Училищата в града също не останаха безучастни. През ноември ръководството на СУ „Васил Левски“ организира „Академия за родители“, в която представители на Превантивно-информационния център в Габрово дискутираха с учители и родители въпроси като: кои са легалните психоактивни вещества, какви са рисковете от тяхната употреба и защо децата и младежите посягат към тях?; кои са ефективните подходи в превантивната работа и защитните семейни фактори, които изграждат благоприятна среда, от която подрастващите имат нужда и т.н. Темата на срещата бе „Новите психоактивни вещества – актуални тенденции сред подрастващите“. Тя провокира участниците и разговорите продължиха в неформална среда дълго след официалния край на събитието – ясен знак, че превантивната работа може да бъде ефективна само когато всички възрастни – специалисти, учители и родители, заедно подкрепят децата и младежите в процеса на тяхното израстване.
Инициативите не спират до тук. Ученици от Севлиево преминаха обучение по превенция употребата на психоактивни вещества. По инициатива на МКБППМН към Община Севлиево екип на Превантивно-информационния център в Габрово проведе поредица тематични тренинги с представители на ученическите самоуправления към четири училища в Севлиево. В обученията се включиха близо 70 ученици от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, ПГ „Марин Попов“, СУ „Васил Левски“ и ОУ „Стефан Пешев“. Силно мотивирани да развиват своите личностни качества и социални умения, за да продължат да се утвърждават като лидери сред връстниците си, младежите активно участваха в дискусии по въпроси, свързани с проблемите и нуждите на младите хора, изведоха причините и последиците от различните рискови поведения, сред които е и употребата на психоактивни вещества, и успешно откриха техните здравословни алтернативи. Интерактивната програма – в действие и чрез действие, осигури на участниците възможност да се впуснат в различни преживявяния, емоционални ситуации и ролеви игри, за да усвоят специфични умения за прилагане на подхода „връстници обучават връстници“ и да осмислят през личния опит положителния ефект от неговото прилагане.
Срещите продължиха и през декември, когато по покана на ръководството на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, екип на Превантивно-информационния център проведе среща с педагози от учебното заведение на тема „Новите зависимости – легален не означава безвреден“. На срещата бе представена актуална информация за най-често употребяваните психоактивни вещества от младежи, за новите поведенчески зависимости и какви са ефективните превантивни подходи за намаляване на рисковите поведения сред подрастващите.
А през изминалата седмица, на територията на област Габрово се проведе специализирана полицейска операция за противодействие на използването на електронните устройства за пушене – тип „вейп“ от малолетни и непълнолетни лица. Извършени са проверки в районите на училища, местата, посещавани от малолетни и непълнолетни лица, питейни и увеселителни заведения. Проверени са 87 търговски обекти, питейни, нощни и увеселителни заведения, 117 лица и 27 училищни райони. Установен е само един случай за държане на марихуана.
Но този един единствен случай на открита марихуана сред подрастващите не е успокоение. Тийнейджърите пушат цигари и вейп и то без да се притесняват от родители и учители. Фрапиращ е случай на 8-годишен второкласник, който също посегнал към модерния вейп. На въпроса на учителката му към майка му дали знае, че синът й пуши, майката потвърдила, но казала, че няма проблем, защото бащата знаел.
Според секретарят на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните – Ваня Русчева, проблемът се корени в родителското безразличие и търпимостта на обществото. „Когато за обществото това не е проблем, трябва да се вземат мерки. Затова членовете на Местната комисия и инспекторите от Детска педагогическа стая ще организираме кампания за обществена нетърпимост. Ние като граждани трябва да реагираме, когато виждаме, че дете си купува безпроблемно вейпове, цигари, енергийни напитки, алкохол. Чрез клипчета и плакати ще кажем, че това са нашите деца, че трябва да ги защитим и опазим живота им“, категорична е Ваня Русчева. По думите й учителите и Местната комисия никога не са спирали да работят в тази посока, но за да бъдат взетите мерки наистина ефективни, е нужно осъзнаването и подкрепата на цялото общество.