Полицията предупреждава за нова роля на телефонните измамници. След като използваха имената на електроразпределителни и ВиК дружества, на общински администрации, този път изобретателните мошеници се представят за служители на Националната здравноосигурителна каса. Звънейки на стационарните телефони на възрастни хора, те се представяли за служители институцията и изнудвали жертвите си, искайки пари за скъпи операции на пострадал техен близък или роднина.
Сред ролите им са още: лекар, търсещ пари за операция на техен близък, мним полицай, който „съдейства“ при заплащането на кръвнина след катастрофа с починал; полицейски служител, търсещ съдействие за залавяне на телефонни измамници. Сред измамните им сценарии са още: капаро за закупуване на климатици или радиатори и печалба от томбола или телевизионна игра.
Експерти от Главна дирекция „Национална полиция“ за пореден път обръщат внимание на гражданите да бъдат бдителни, да не се поддават на подобни манипулации и напомнят, че нито една институция не иска пари, за да си върши работата. Искането на пари по телефона е категоричен знак за измама.
Те съветват при обаждане с искане на пари, хората да се свържат със своите близки и да ги информират за случилото се, да не се съгласяват да дават пари на ръка, да не съобщават лични данни (име, ЕГН или адрес) или банкови сметки. Експертите съветват още да не участвате в никакви форми на игри и договорки, предполагащи закупуване на ваучери и диктуване на кодовете за активирането им, на лица, които не познавате лично, независимо за какви се представят.
Не участвайте и в никакви форми на улични игри – откажете любезно и когато сте на безопасно разстояние позвънете на телефон 112. При съмнения за измама, незабавно се свържете с органите на реда и подайте сигнал на телефон 112, за да избегнат потенциални рискове.