Две 200-годишни икони, истински произведения на изкуството, бяха показани в организираната от екипа на Историческия музей „Вечер на православието“. Събитието уважиха десетки севлиевци, сред които бяха кметът на Севлиево д-р Иван Иванов и председателят на Общинския съвет д-р Явор Памукчиев.
Двете икони – на закрилникът на българите Свети Иван Рилски и на Света Варвара, със житийни сцени, са зографисани преди два века от един от най-талантливите тревненски зографи Йоаникий папа Витанов, който рисува в църквата „Свети Пророк Илия“ през 20-те и 30-те години на XIX век. Любопитен факт е, че за тези 200 години те напускат храма точно два пъти – за реставрацията си и за вечерта в музея. Своите специални благодарности за това към архиерейския наместник отец Спас и към реставратора на иконите Петър Първанов отправи музейният уредник Надежда Ботева, която е и инициатор на събитието.
На присъстващите на вечерта бе обърнато внимание, че върху иконата на Рилския чудотворец е изрисуван Рилският манастир и то само две години преди да бъде опожарен през 1833 г. Ктитор на иконата е самият протоигумен на Светата обител. А иконата на Св. Варвара е поръчана още за старата църква от братята Сава и Йоан (Иванчо) Радкови. Те произлизат от рода на Радко Минюв – един от най-силно ангажираните църковни епитропи (настоятели) на храм „Св. Пр. Илия“. „Децата на този севлиевски първенец са възпитани в духа на вярата“, разказа директорката на музея Ивета Миленова и допълни: „Били са ученолюбиви, подкрепяли са издаването на книги и учебници на български език. Практическата работа по въздигането на новата сграда на храма също била поверена на тях“. По думите на г-жа Миленова следите, които семейство Радкови е оставило след себе си, не са малко и всичките са значими. „Братята Радкови са сред инициаторите и за въздигането на Батошевския манастир, който бил устроен богато, без да се скъпят средства. Иконостасът там също е безценен, културна ценности от национално значение. Новоселският девически манастир също бил под опеката на севлиевските първенци, тъй като и административно, и духовно се числял към севлиевска каза“, каза още тя.
Изключителните културни ценности, истински бижута от иконописното наследство на тревненските зографи, бяха представени професионално на севлиевци от Люба Цанева, експерт и дългогодишен музеен уредник в музея в Трявна. По увлекателен начина тя открои разликите между Тревненската и Самоковската зографски школи и разказа интересни факти за живота и работата на един от любимите й зографи – Йоаникий. „Йоаникий има специална светлина, която го отличава от множеството. Той е много сериозен и деликатен живописец. Фигурите на неговите светци са издължени и изчистени като силуети, движенията им са плавни и изящни, дрехите силно раздвижени. Той е отличен колорист, има
предпочитания към топлите тонове, използва по-малко преливания на цветове и повече контраста. Лицата на неговите божества се отличават с изтънченост и одухотвореност, в погледа им се долавя лека печал. Плътна сянка отделя лицата от шията, устните са малки и чувствени. Иконописецът има слабост към детайла в иконата, дрехите на неговите светци са обсипани с безброй геометрични мотиви и цветчета в стил рококо. Йоаникий е автор и на много житийни икони. В тях той се изявява като отличен познавач на иконографските източници, а също така и като съвършен миниатюрист. В иконите му се усеща силен стремеж към реалистичност – в образите, в пейзажите, в архитектурата. Но този стремеж има мярка. Той не нарушава условността на иконата и не накърнява религиозното чувство“, разказа тя.
Вечерта на православието бе допълнена по прекрасен начин от изпълненията на вокално трио „Мелос“ – „Хвалите имя господне“, „Богородице дево, радвай се“, тропар, посветен на свети Иван Рилски, а за завършек на събитието всички заедно изпяха „На многая лета“.
А двете икони – на Свети Иван Рилски и на Света Варвара, вече са у дома си – в притвора на църквата „Св. Пр. Илия“. Там те могат да бъдат видени от всеки, който прекрачи прага на храма.