Ивета Миленова
Исторически музей
За пореден път в първите дни на септември в ЕМО „Етър“ се проведе Международният панаир на традиционните занаяти. Един от акцентите тази година беше Международната майсторска надпревара по каменоделство. Един експонат от фонда на Исторически музей – Севлиево привлече вниманието на организаторите. По тяхна молба не обявихме тази интересна новина по-рано, за да се опазят в тайна подбраните за надпреварата експонати.
Предоставеният за Майсторската надпревара музеен предмет е каменна пластика, в центъра на която стои кръст, над него са изобразени два ангела, а от двете страни едно срещу друго вероятно митични животни, наподобяващи носорози. Пластиката е от Хаджиколювата мааза, построена в централната част на града и просъществувала до средата на ХХ век, за която ще ви припомним в няколко изречения.
След като издига каменния мост над р. Росица (1856 – 1859 г.) майстор Колю Фичето построява в Севлиево и една сграда. На фронтона личи издялана годината 1865. Изцяло иззидана от камък, севлиевци я помнят като „Каменното здание“ или Хаджиколювата мааза (от мааза или магазия, дюкян със складово помещение). Търговската сграда е построена по поръчка на видния и богат севлиевски първенец хаджи Никола Конов. Старите севлиевци още помнят, че когато майсторът получил поръчката, друг севлиевски чорбаджия, Миню Радков, се присмял и заявил, че такава сграда хаджи Колю не може да направи. Никола Конов отговорил: „Не само ще направя, ами и тебе ще изтипаря“. Пълничък човек бил чорбаджи Миню. Точно такава била и каменната фигурка, монтирана от майстор Колю Фичето на фронтона на новопостроената мааза…
За съжаление до наши дни са достигнали само този спомен, каменната фигурка и два камъка от фронтона, които се съхраняват във фонда на Историческия музей. Върху единия стои годината на създаването на маазата, а вторият е каменната пластика, която ви представяме. През лятото на 1959 година Хаджиколювата мааза е съборена камък по камък, за да се разчисти пространството пред строящият се тогава хотел.