„Корен, род и жива вода”. Под това мото жителите на село Богатово празнуваха по случай храмовия празник, който е на Петковден. На този ден всички християни отдадоха заслужена почит на Света Петка Българска, отдала живота си на милосърдие и проповед.
Съборът се проведе на 13 октомври, прекрасен неделен ден, изпълнен с радост и традиции! Ден, изпълнен с радост и много смях! Ден, зареден с много емоции, много песни и много топлина! Ден, в който разбираш, че хората са отдели цялото си време, за да седнат заедно да празнуват, да си разказва спомени и забавни истории от миналото, от детството, от местата, на които са играли и слушали лудото пеене на бабите си… Ден, в който кметът на селото те посреща лично с „Добре дошъл!”. Ден, толкова зареден, толкова емоционален, толкова шарен, ухаещ на кафе, на боб, приготвен от сръчните ръце на жените от групата за народни обичаи към читалището, на сладко от тиква, на запалена свещ в храма, на вкусна скара и на понички! Ден, ухаещ на щастие! Един ден, а е цяла приказка, която ще продължава да се разказва от поколение на поколение, която ще събера жителите и гостите на селото за един ден, изпълнен с духовност, почит към традициите и весело настроение.
Богата културна програма бяха организирали Кметство и НЧ „Отец Паисий – 1922“. За доброто и празнично настроение на богатовци и техните гости се погрижи прекрасният глас на Родопите – Марияна Ангелова, и майсторът на гайдата – Илия Учиков, след което слънчевите деца от класа по народно пеене, с ръководител Цветина Маринова при НЧ „Развитие-1870”, поздравиха с песните си всички присъстващи. Българско хоро се изви пред читалището, в което се включиха малки и големи и се създаде много настроение. Тържеството продължи до късния следобед и всички се забавляваха под звуците на българска народна музика. Целта на празника е да се съхрани и да се предадат традициите от нашите баби и дядовци на поколения след нас, да се изградят у младите хора качества като труд, съпричастност към бита, традициите и поминъка на селото, да опазват и съхраняват природното наследство. Пример за това даде и младата майсторка на маджуна, която продължава семейните традиции. Това е Стела Димитрова от с. Климентово, община Полски Тръмбеш. Тя показа на сборяните как се вари маджун от захарна метла и ги почерпи с качамак и с печена тиква, подсладени с маджун. Младата жена бе приготвила и различни билкови извлеци с мед, както и домашни билкови оцети от бъз, от живовляк и от босилек.
„Благодарим Ви и поклон пред Вас мили хора! Благодарност и към всички, които са винаги готови да помагат във всяко едно начинание! Благодарим на всички, които уважиха празника на село Богатово и поддържането на нашите обичаи живи!“, благодарни са организаторите на традиционния събор.