От 01.10.2024 г. стартира Скрининговата кампания за рак на маточната шийка в изпълнение на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. на Министерство на здравеопазването /МЗ/. В рамките на тази кампания Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ заплаща за преглед, извършен от лекар специалист по „Акушерство и гинекология“ и вземане на материал за изследване, както и за самото изследване.
Целевите групи са жени на възраст от 20 до 29 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус и жени на възраст от 40 до 49 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус. Средствата за това са осигурени чрез трансфер от МЗ. Направление не е необходимо.
На територията на област Габрово, всички лечебни заведени, работещи по договор с Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ по пакет акушерство и гинекология, подписаха допълнителни споразумения за прием до края на 2024 г. на пациентки по скрининговата програма. Координатите им – адреси и телефони, могат да се видят на сайта на НЗОК /Е-услуги на НЗОК – Търсене на договорни партньори и дейности – лекари специалисти/. Добре е пациентките да се свържат предварително с избраното от тях лечебно заведение, за да разберат каква организация е създадена за провеждане на скрининговите прегледи и дали трябва да се запишат предварително.
Цитологичното изследване на материала, взет от лекаря специалист, ще се извършва в медико-диагностични лаборатории, сключили договор със здравната каса за изпълнение на пакет „Обща и клинична патология“.
За жените от 30- до 40-годишна възраст с непрекъснати здравноосигурителни права профилактиката на рака на маточната шийка се заплаща от НЗОК и се осъществява при провеждане на ежегодния задължителен профилактичен преглед.Изследването на онкопрофилактична цитонамазка се прави ежегодно, а след две негативни цитонамазки – веднъж на 3 години.
Личният лекар, при провеждане на годишния профилактичен преглед, насочва жените от тази възрастова група за преглед при лекар специалист по „Акушерство и гинекология“ (АГ) с „Медицинско направление за консултация или провеждане на съвместно лечение“. Срокът на валидност на направленията е 30 календарни дни от датата на издаването им.През първото полугодие на 2024 година в област Габрово са минали на годишен профилактичен преглед при личния си лекар малко над 1 000 жени от тази възрастова група и на 400, в рамките на профилактиката, са издадени направления към специалист по акушерство и гинекология.
Здравноосигурените лица, по отношение на които по време на прегледа и/или изследването са установени отклонения в здравословното състояние могат да се насочат по преценка на лекаря за допълнителни консултации, изследвания и/или болнично лечение, включени в пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
За предотвратяване на заболяването е създадена възможност за момичета на възраст от 10 до 13 г., при заявено желание на техен родител/настойник, да получат безплатна ваксинация срещу човешки папилома вируси при общопрактикуващия лекар. От началото на 2023-та година до края на август 2024-та, общопрактикуващите лекари в област Габрово са поставили тази ваксина на 95 деца.