РУЖА ЛЮБЕНОВА
В Севлиево има десет аптеки, но нито една от тях не е денонощна, показа проверката на в. „Росица”. В цялата Габровска област има само една денонощна аптека и тя е в Габрово, на улица „Чардафон“, номер 6.
Има една аптека в Севлиево обаче, която се оказа не толкова недостъпна в нощните часове. Името й е „Сириус” и се намира над Дома на културата, на улица „Иван К. Устабашиев“, номер 28. На първия етаж в сградата е аптека, а собственичката й – Елка Александрова Денчева, живее на втория. Това я улеснява при спешни случаи да отваря и да изпълнява рецепти дори и късно вечер. „Не съм връщала нуждаещи се. Звънят ми по телефона или на място и аз отварям в 22, 23, че дори и в 1 часа през нощта – каза пред в. „Росица” Елка Денчева. Налага се да го правя, особено в периоди на епидемии.”
Иначе по данни на Регионалните здравни инспекции в страната ни функционират 57 денонощни аптеки, които се намират в 17 общини на територията на 16 области в България, писа сайтът Pariteni.bg. Това стана ясно от данни на министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева на депутатски въпрос. Само в София има 24 денонощни аптеки, които са разположени в 16 района на столицата. В Пловдив са 8, в Бургас – 5, във Варна – 4 и т. н.
Темата стана за денонощното обслужване с лекарства особено актуална след като парламентът прие на първо четене законопроект за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с който се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти.
В същото време фармацевтичните организации се обявиха категорично против тези промени – лекарства да се продават с вендинг машини. Според председателя на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов почти 98% от населението имало достъп до 30 минути до аптека, а европейският стандарт бил е 95%.
„Представете си какво би се случило, ако се постави вендинг машина в малко населено място до работеща аптека, която е единствена в региона. Това би могло да унищожи тази аптека на практика“. Освен чисто търговски съображения, фармацевтите поставят и морални въпроси, алармират и за евентуални вреди за пациентите: „Отпускането на лекарства във вендинг машините би могло да предположи едно безконтролно отпускане на лекарства. Един автомат разположен в малко населено място дори, който е със свободен достъп от граждани, той е със свободен достъп и от деца. Вие бихте ли искали деца да имат достъп до лекарства?“, заяви пред БНР Васил Ходжев, собственик на аптека в Бургас и член на УС на Фармацевтичния съюз.
да в севлиево да се помисли за деноношна аптека хора сме сега много се разболяват дано се збъдне една идея