15 са предложените имена на заслужили севлиевци, които на празника на града, който се отбелязва на 14 октомври – Петковден, ще бъдат удостоени с официалните отличия на Община Севлиево. Номинациите ще бъдат гласувани на днешното редовно заседание на Общинския съвет.
Всички те ще получат официалното отличие „Почетен знак – Севлиево“. То се присъжда за изключителни или големи заслуги в областта на стопанския, духовния и обществения живот. Тези заслуги могат да бъдат изразени в принос за постижения в областта на науката, техниката, културата, образованието, спорта, изследователската, стопанската и обществена дейност.
Ето и техните имена:
1. Д-р Петер Максимилиян Хамбергер
Д-р Хамбергер се дипломира в университета в Пасау, Германия, през 1992 г. със специалност „Бизнес администрация“. Завършва докторантурата си през 1993-1995 г. в Университета за природни ресурси и науки за живота във Виена. Първият си професионален опит придобива като консултант по бизнес управление в консултантска фирма в Исманинг. През 1996 г. започва кариерата си във фирма „Хамбергер“ като регионален мениджър продажби за Испания и Франция в подразделение за подови настилки. През 1997 г. поема управлението на продажбите за външни пазари и е назначен за пълномощник с право на подпис. През 2002 г. е назначен за управляващ директор „Хамбергер“. От 2008 г. е управител и на „Хамбергер България“ ЕООД в гр. Севлиево.
Д-р Петер Хамбергер е председател на Управителния съвет на Асоциацията на германската паркетна индустрия (УПР) и член на Управителния съвет на Европейската паркетна асоциация (РЕР).
2. Д-р Димитър Цанков
Д-р Цанков е роден на 20.04.1957 г. в гр. Севлиево. Завършва средно образование в Априловска гимназия в Габрово. Завършва медицина в МУ-Плевен през 1983 г. Започва работа като хирург в Общинска болница – Трявна, където работи до 1991 г. От 1991 г. работи в Окръжна болница – Габрово. Има признати специалности по обща и гръдна хирургия. От 2003 г. е началник на Хирургично отделение (ХО) в Габрово. От 2017 г. е началник на ХО в УМБАЛ „Света Марина“ в Плевен. От 2012 г. работи с екип, един ден в седмицата, в Севлиевската болница.
Извършва и консултативни прегледи в ДКЦ – Севлиево.
Заради висок професионализъм и отношение към пациентите, д-р Цанков е включен в националния каталог „Лекарите, на които вярваме“, специално издание на в. „24 часа“ за 2015 г. ,2016 г., 2021 г., 2022 г.
3. „Идеал Стандарт – Видима“ АД,
2024 година преминава под знака на 90-годишнината на „Идеал Стандарт -Видима“ АД. Първоначално предприятието е било кооперация с местно значение. От фундаментално значение за бъдещето на компанията е преместването на производството на софийските предприятия „Батерия“ и „Руда“ през 1952 г., когато започва производството на санитарна арматура в Севлиево. Най-големият ръст се постига с италианския лиценз, с внедряването на технологии за масово производство, чрез които се изнася продукция извън България. След 1970-1972 г. започва експорт за държави от страни от Близкия изток като Сирия, Ливан, Иран, Ирак и Кувейт. Най-голямата стъпка в развитието е джойнт венчърът от 1992 г. с „ Американ Стандарт“, който е първи в България. Годините 1992-1998 г. са години на мащабно развитие. След 1998 г. започва цялостното оформяне на Севлиево като място за
производство и предлагане на оборудване на бани.
През всичките тези години компанията непрекъснато е в процес на развитие, разширяване, внедряване на нови технологии и производство на иновативни продукти. Успехите на компанията безспорно се дължат на работещите в него близо 3000 работници и служители. Това е компания, която е променила към по-добро много човешки съдби.
„Идеал Стандарт-Видима“ АД се превърна в един от най-големите работодатели на Централна Северна България, един от най-големите данъкоплатци и емблематична не само за региона, а и за България компания.
4. „Хитачи Енерджи България“ ЕООД
В Общински съвет – Севлиево е постъпило предложение за удостояване на „Хитачи Енерджи България“ ЕООД с официалното отличие „Почетен знак – Севлиево“. Фирмата е световен технологичен лидер, който развива устойчиво енергийно бъдеще за всички. През 2020 г. „Хитачи Енерджи“ изкупува подразделенията на АВВ в цял свят за производство на високоволтови продукти, в това число и АВВ в Севлиево. Към тази дата броят на служителите е не повече от 500. Четири години по-късно е изградена компания, която предоставя защитена и комфортна работна среда за над 1000 служители. Целта на „Хитачи Енерджи“ е да бъде добър и предпочитан работодател и партньор в България.
„Хитачи Енерджи“ има значителен принос в икономическия и социален живот в региона. През изминалата година дружеството е направило не едно спомоществователства към спортни клубове, социални заведения и културни дружества в Севлиево.
5. Доц. д-р Петко Карагьозов
Доц. Д-р Петко Карагьозов е завършил медицина през 2004 г. в Медицински Университет – София. През периода 2005-2011 г. специализира и работи в Клиниката по гастроентерология и хепатология на ВМА – София под ръководството на проф. Крум Кацаров и проф. Димитър Таков. През декември 2012 г. придобива специалност по гастроентерология. От 2017 г. е сертифициран обучител по холангиопанкреатосколия със система SруG1аss DS и провежда обучения на лекари от Централна и Източна Европа, Близкия Изток и Северна Африка. От 01.09.2011 г. е част от екипа на УМБАЛ „Токуда“. От 01.02.2015 г. завежда Отделение по Интервенционална гастроентерология при УМБАЛ „Токуда“. През 2020 г. защитава дисертация на тема „Роля на холангиопанкреатоскопията в диагностиката и лечението на панкреатобилиарните заболявания“. През февруари 2022 г. е избран за доцент по гастроентерология. От октомври 2022 г. е началник на Клиниката по гастроентерология при АСК УМБАЛ „Токуда“ .
Доц. Д-р Петко Карагьозов при цялата си ангажираност и научна дейност, никога не е отказвал помощ и съдействие на свой съгражданин. Мнозина дължат доброто си здраве на него. С личната си помощ и подкрепа той е заслужил дълбокото уважение на своите съграждани.
6. Огнян Василев Ганев
Огнян Ганев е роден през 1974 г. Семеен е и има две деца. Средно образование получава в ТМТЕ „Д-р Никола Василиади“ гр. Габрово, специалност „Електронна техника и технологии“, а висше в Технически университет Габрово, специалност „Автоматика, компютърна техника и технологии“, професионална квалификация „Електроинженер“. От 2000 г. Огнян Ганев е изпълнителен директор на „Деари Фууд България“ АД, млекопреработвателно предприятие. Контролира дейността и организира стратегията и отговаря за изпълнението на всички заповеди на ръководството в организацията. Прави оценка и анализ на работата във фирмата.
В годините между 1991-1997 г. е част от Националния отбор по таекуондо, носител е на европейски титли, има дарителска дейност, занимава се с лов и спорт.
7. Данаил Лалев Петков
Данаил Лалев е роден през 1969 година в Севлиево. Семеен е, с три деца. Основното и средното си образование завършва в родния си град. През 1987 година е приет във Висшето военно училище „Васил Левски” с команден профил. Член на Читалищното настоятелство на НЧ „Развитие-1870” от 2003 г., а през 2009 г. е избран за негов председател, какъвто е и до момента в своя четвърти мандат. През 2019 г. е награден с „Мемориален знак” на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва за активна общественополезна, родолюбива и военно-патриотична дейност. През 2020 г. е награден с грамота за принос в развитието на българската култура от министъра на културата Боил Банов. През 2021 г. с постановление на президента на Република България Румен Радев за значим принос към съхраняването и развитието на българската култура, е удостоен с „Почетен знак на президента на Република България“. През 2024 г. е награден с най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век” – „Златен печат на Цар Симеон Велики”.
Три мандата е общински съветник в ОбС – Севлиево.
8. Мирослав Христов Марков
Мирослав Марков е роден през 1973 г. Завършва Аграрния университет в гр. Пловдив със специалност „Аграрно инженерство“.
Създател и собственик е на книжарница и печатница „М-Прес“. Общински съветник три мандата. Съосновател и председател на Училищното настоятелство към СУ „Васил Левски“ (три мандата). Член на Управителния съвет на Бизнессдружение „Севлиево 21 век“ (два мандата). Съосновател е на Ротари клуб Севлиево и президент на клуба през 2016-2017 г. Женен е, с четири деца.
Повече от двадесет години неговата компания в партньорство с Историческия музей издават ежегоден тематичен календар, свързан с историята на града. През 2017 г. създава постоянна изложба, посветена на градската часовникова кула и нейната съдба през последните 245 години.
9. Весела и Йордан Йорданови
Весела и Йордан Йорданови са главни художествени
ръководители и хореографи на фолклорен ансамбъл „Развитие”, Детски фолклорен ансамбъл „Развитие”, Детска школа за народни танци и Курса за овладяване на български народни хора при НЧ „Развитие – 1870”. Творческия си път започват като самодейци във ФА „Развитие”. Весела е завършила висше образование със специалност „Предучилищна педагогика и музикална педагогика” и магистърска степен „Хореография – художествен ръководител на самодеен танцов колектив”, а Йордан – висше образование със специалност „Хореограф-педагог” и магистърска степен „Хореограф-режисьор”.
През 2012 г. Весела и Йордан Йорданови основават и организират единствения по рода си Национален събор на групи за български народни хора „Северняшки гайтани“.
10. Тихомир Валентинов Благовестов
Тихомир Благовестов е роден в гр. Севлиево на 22.04.1988 г. Завършил е основното си образование в ОУ „Стефан Пешев“ в гр. Севлиево, а средното – в СУ „Генерал Владимир Стойчев“ в гр. София. Дипломиран в професионално направление „Национална сигурност“ към „Висше училище по сигурност и икономика“. Студент във военна академия „Г. С. Раковски” – гр. София. Притежава Свидетелство за професионална квалификация – „Парамедик III степен”.
Световен и Европейски шампион в спорта Самбо/Бойно самбо, Национален шампион по самбо и джудо, Балкански шампион по джудо, бивш служител в „Специализиран отряд за борба с тероризма“ към МВР. Член е на „Съюза на бившите барети“, на International Police Association. Владее английски език свободно писмено и говоримо.
Още като ученик и активен спортист, възпитаник на именития наш треньор Досьо Досев, Тихомир се мотивира и гордее с живота, спортните постижения и изключителния дух, сила и човечност на Дан Колов, като през цялата си спортна кариера носи харизмата и волята за победа, присъща на неговия кумир. Понастоящем, с помощта на членове на Читалището в с. Сенник, приятели и доброволци, той съумя да мобилизира усилията им в поддържане къщата-музей „Дан Колов“ и популяризиране живота му, който може да служи за прекрасен пример на поколенията, особено в този момент. С негова помощ бяха осигурени допълнителни средства за ремонт на къщата, оформяне на кино зала за посетители, открита беше дарителска сметка и сега, със съдействието на Община Севлиево, се изработва восъчна фигура на бореца, която ще бъде изложена в къщата-музей.
11. Д-р Деньо Дешев
Д-р Деньо Дешев завежда Инфекциозно отделение в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“. Той има изключителен личен принос и доказана всеотдайност в помощта и успешното лечение на стотици наши съграждани в условията на масова епидемия от Covid-19 през изминалите 2-3 години, както и дългогодишен принос за преодоляване на множество инфекциозни заболявания за гражданите на Севлиево.
През 2020 г. д-р Дешев е удостоен с отличие „Сребърна звезда“ от Българския лекарски съюз.
12. Снежана Велчева Боева
Снежана Велчева е художничка, която през целия си съзнателен живот работи с деца в школата по изобразително изкуство към Детски арт център „Видима“. През 2023 г. школата навършва 20 години. Тези 20 години сдружение „Духовно огледало” и Детски арт център „Видима” са партньори и ежегодно вземат участие в Младежки международен фестивал организиран от асоциация „ОК Club” – Италия, с председател Карло Девоти.
През годините са подготвени множество експозиции – eкспозиции „Символи на българската идентичност” в Национална библиотека – Шанхай, Китай; в посолство на България в Токио, Япония; в Българското училище в Барселона, Испания; в „Дом Витгенщаин“ – Виена, Австрия; в „Музей на жената” – Ханой, Виетнам; в културно селище „Катара” – Доха, Катар; в зала „Чудесата на България” – НДК, София; Експозиции „Да бъде светлина“ – Централен офис на ЮНЕСКО – Париж, Франция, Етиопия; Народно събрание на Република България; в дворец “Палфи”, Братислава; в черквата “Дойче орден” – Франкфурт, Германия; музей на детското изкуство – Тбилиси, Грузия; Посолство на Република България в Рим; в желязната църква „Св. Стефан” – Истанбул, Турция; в Гранд хотел София – България; Летище София; експозиции – „Автопортрети” – Будапеща; „Слънца”; “Старите майстори през очите на децата”; „Спасената гора”; “Ангели”; “Цветя”; “Чадъри”; „Красотата на балканите“.
През школата средногодишно минават 40 деца, по-малко или повече, което прави около 1000 деца. Голяма част от децата продължават по пътя на изкуството. Вече има много, които се изявяват в областта на изобразителното изкуство, дизайна и архитектурата.
13. „Общински пазари-Севлиево“ ЕООД
„Общински пазари – Севлиево“ ЕООД стопанисва и управлява централен пазар за плодове и зеленчуци и пазар за промишлени стоки. Традиция е съвместно с Общината да организира пролетен Великденски панаир и есенен севлиевски панаир по време на Празника на града. Това дава възможност дружеството да отделя средства за дивидент към Община Севлиево или да я подпомага със средства за провежданите от нея мероприятия. Успехите си дължи на добрата организация при провеждане на пазарите и панаирите, благодарение на добре сформирания колектив, доказал се в годините с добрите професионални умения, взаимозаменяемост и отговорност. Много важен момент е и доверието, което са създали в търговците, като клиенти на дружеството, а те от своя страна създават доверие в гражданите с качеството на предлаганите стоки. Въпреки силната конкуренция от страна на хипермаркетите, пазара си остава предпочитано място за пазаруване.
14. СК по самбо и джудо „Раковски“
На 1 август 2023 г. Спортен клуб по самбо и джудо „Раковски“ навърши 50 години от създаването си. Половинвековната история на школата е белязана от стотици медали – от държавни, балкански, европейски и световни първенства. Основател и първи треньор на клуба е заслужилият майстор на спорта и заслужил треньор Досьо Досев. Клубът е основан на 1 август 1973 г. През 50-те години история в СК, от държавни шампионати са извоювани над 500 златни медали, около 600 сребърни и над 600 бронзови медали. От Канада до Испания, от Токио до Хавана, от Франция до Монголия българският флаг триумфира и със севлиевско присъствие. Нашите участници в мащабни първенства защитават с чест престижа на севлиевската спортна школа.
В половин вековната история на спортния клуб свой индивидуален принос оставят Ценко Киров, Емил Асенов, Момчил Кънев, Павел Матев, Иван Вълевски, Иван Дочев, Пламен Генадиев, Гошо Димитров, Иван Цвятков. Надеждите за запазване авторитета на севлиевската школа са свързани с имената на спортисти от по-ново време: Иван Керемедчиев, Калин Кънчев, Атанас Пенков, Евгени Генов, Христо Георгиев, Пламен Гатев, Ивайло Досев, Йонко Тодоров, Данаил Иванов, Ивайло Минков, Иван и Венцислав Петкови, Тошко Ботев, Атанас Ванев, Янко Колев, Мирослав Стефанов, Ивайло Томчев, Никола и Страхил Христови, Никола Дипчиков, Стефан Димитров, Харалан Цонев, Марко Косев, Тихомир Благовестов и
много други.
15. Исторически музей – Севлиево
Началото на музейното дело в Севлиево е поставено през 1924 година, когато учителите в Гимназията започват систематизираното събиране на „старини” – случайни археологически находки, антични монети, реликви от времето на Възраждането, накити от традиционни носии, записвани в инвентарна книга, запазена до днес. В средата на XX век тези експонати са включени в новосъздаващия се фонд на Историческия музей.
Институцията Исторически музей Севлиево е създадена на 2 септември 1954 година, когато за пръв уредник на музея е назначен Йончо Панов, току що завършил история в Софийския университет. За музейна сграда е определено старото Хаджистояново училище, в което са изградени първите музейни експозиции. Формират се и основните отдели на музейния фонд. Днес фондовете на отделите „Археология“, „Възраждане“, „Нова история“, „Етнография“ и „Художествен“ наброяват близо 50 000 единици.
Тази година се навършват 70 години от създаването на Исторически музей Севлиево, 100 години от началото на музейното дело в града. Музеят организира творчески ателиета, изложби, възстановки и други културни и образователни прояви. Популяризира историята, значимите личности и богатото културно-историческо наследство на Севлиевския край.