-Г-н Христов, повод за този разговор са сигнали на граждани за извадени бордюри и плочки на тротоари по ул.”Никола Д. Петков” в един определен участък. Кажете на какъв етап е изпълнението на проекта и кои са дейностите, които се извършват в момента?
-В момента на обекта се работи на много фронтове – в града и извън града. Работи се по технология, която предвижда при необходимост последователни видове строително-монтажни работи.
В градската част, която включва улиците „Никола Д. Петков” и „Марин Попов”, се налага да се изпълнят няколко типа локални ремонти за подмяна на съответната пътна конструкция. Ориентировъчно реконструкциите, които трябва да се направят, са 4 км, като 3 км от тях са в градската част на Севлиево.
Най-големите реконструкции са от километър 1+400, което се пада някъде при Митницата до кръговото, което е 2+300 / това е съществуващото кръгово при “Била” – Севлиево/. Вдясно пътното платно има една доста дълга реконструкция, която продължава до кръстовището на “Кауфланд”, светофарната уредба, където започва третокласният път за с. Сенник. Общо 3 км път в градската част на Севлиево ще бъдат разкопани за извършване на реконструкция.
-Доколко тези дейности са съобразени и с подмяна на ВиК мрежи и друга подземна инфраструктура, според изискванията на ОП”Региони в растеж”?
-Да, по целия участък на проекта е предвидено да се извърши ревизия на канализационната колекторна система. Предвидени са за изграждане на нови дъждоприемни шахти – съответно при км е 2+300, кръговото на “Била” и кръговото на км 4+000, което все още не е кръгово – става въпрос за кръстовището на „Никола Д.Петков” и „Марин Попов”. Там са сменени останалите стари водопроводи по ул.”Марин Попов”, част от водопровода по ул.”Никола Д. Петков” – от кръстовището с ул.”Марин Попов”, посока София част от водопровода също е сменен. Остава един участък за смяна между „Топливо” и кръстовището на “Кауфланд”.
-Нека да уточним, подмяната на ВиК инфраструктурата чие задължение е – на проекта или на ВиК „Бяла?
-Не влиза в проекта и не е задължение на никой. Но Общината е взела решение ВиК със свои инвестиции да подмени тези водопроводи преди да бъде положен новият асфалт.
-Предвижда ли реконструкцията на улиците и цялостна подмяна на пътната настилка?
-Проектът предвижда така нареченото технологично фрезоване, полагането на два пласта асфалтова настилка, един пласт изравнителен и един пласт плътен асфалтобетон, т.н. износващ пласт. Където са предвидени реконструкции с изкопни дейности на пътното платно и нова пътна конструкция, там ще се положат три пласта асфалтова настилка.
-Предполагам, че независимо от добре подготвения проект, срещате трудности, които забавят строителния процес от една страна, а от друга – създават и неудобство на севлиевци. Кои са те, важно е хората да ги знаят.
-Да, по време на едно строителство винаги има и проблеми, но те имат и своето решение. Искам да уверя гражданите на Севлиево, че всички проблеми ще бъдат решени в срок и да напомня, че пусковият срок на обекта е месец юни 2019 г.
-Един от проблемите, които вълнуват севлиевци, са извадените бордюри и тротоарни плочки в участъците на строителните дейности, затрудненото придвижване към жилищните и обществените сгради. До колко, като изпълнители, се съобразявате и с мнението на гражданите?
-При едно такова мащабно строителство няма как да няма дискомфорт. Ние, като фирма с дългогодишен опит, се стараем да го сведем до минимум. Давам пример. Проектът предвижда 18 км бордюри, които са в градската част на Севлиево – основно по улиците „Никола Д.Петков”, „Марин Попов” и „Стара планина”. Сменят се всички бордюри и ще се положи изцяло нова асфалтова настилка.
В момента е отворен участък на пътя от км 1+400 до 1+750 около 350 метра реконструкция – дясното платно. Там се разкъртва асфалтовата настилка, изкопава се старата пътна конструкция и се полага нова пътна конструкция. Участъкът по организацията на движение е затворен за всички, освен за строителя. Изградили сме подходи за достъп до търговските обекти и частните фирми. Всички искаме хубави пътища и тротоари, но трябва да изтърпим и временното неудобство, за да станат красиви и удобни.
-Дъждовете през това лято показаха, че шахтите са сериозен проблем, дори и на ремонтирани улици. Какво се предвижда в проекта, за да не се допуска завиряване на пътя?
-Проблемите може да бъдат от неправилно отводняване или запушени дъждоприемни оттоци. В проекта е предвидено да се извърши повдигане на решетките и капаците на ревизионните шахти на канализацията по новата нивелета на пътя. Предвидена е ревизия на колекторната система, която са изпълнява и в момента. Това представлява промиване на канализацията, за да може, където има запушване, да се отпуши и да поема водите. Това влиза в проекта и ще бъде изпълнено.
-Да разбирам ли, че до момента проектът се изпълнява в график?
-Реализирането на проекта за реконструкция на пътя Севлиево –с. Драгановци изпреварва графика. До края на месец юли са положени около 4,5 км изравнителни пластове асфалт извън градската част, с няколко прекъсвания, заради ремонти на два моста над р.Росица и моста над р.Видима. Ремонтът на съоръженията върви в график.
Важно е да се каже, че проектът не включва ремонт на тротоарите в градската част. Той включва възстановяване на тротоарите в обсега на строителството, т.е. демонтираните тротоарни настилки ще бъдат възстановени и наредени наново. Навсякъде се прави снижаване на бордюрите към гаражи, подходи за имоти, пешеходни пътеки и т.н.
Временната организация в градската част е направена на 15 участъка. Кръстовището на ул.”Никола Д.Петков” и ул.”Стефан Пешев” предвижда ремонт по индивидуален проект, като проектът включва две зауствания по 40 метра.
До края на месец август в извънградската част на проекта ще има завършени доста голяма част асфалтови работи. Изпълнени са около 80% от дренажните системи в извънградската част. Предвидени са над 10 км нови бетонни облицовани окопи за отводняване на пътното платно; предвидени са нови банкети навсякъде – всичко, което предвижда един проект за реконструкция и рехабилитация.
До края на месец август целият изравнителен пласт асфалтобетон ще бъде положен в извънградската част на пътя и най-късно да края на септември – и в градската част.
Забавянето идва от правене на реконструкции и временна организация на движението, която налага поетапно затваряне на пътни участъци. Няма как да разкопаем 1 км и да работим по него. Работим на малки участъци от 50 до 200 м, а това реално забавя и затруднява строителния процес.