Фишинг имейли от името на Пощенска банка получиха десетки севлиевци. Такъв имейл пристигна и на електронната поща на вестник „Росица“.
Ето пълният текст на писмото:
„Важно: Вашата карта е временно блокирана поради скорошни транзакции
Уважаеми клиенти,
Пишем ви, за да ви информираме, че поради последни транзакции във вашата сметка установихме нередности. За да гарантираме вашата сигурност и да защитим средствата ви, временно блокирахме вашата карта. Това означава, че картата ви няма да бъде достъпна за използване на нашите банкомати или за други транзакции, докато не бъде повторно активирана с подобрени мерки за сигурност.
За да възстановите достъпа до картата си, моля, активирайте я чрез нашата защитена система. Натиснете бутона по-долу, за да започнете процеса на повторно активиране“.
От години киберексперти от ГДБОП съветват българските граждани съвети как да се предпазят от фишинг атаки. Т.н. фишинг е съвременен феномен в киберпространството, при който хакери разпращат имейли или други съобщения в социални мрежи, чат приложения или чрез sms. Фалшивите съобщения претендират да са изпратени от легитимен източник – държавна или банкова институция, доставчик на битови услуги, онлайн магазин или телекомуникационен доставчик. Тяхната цел е да стресират потребителя и да го накарат да предприеме спешни действия като последва линк или свали/активира файл на компютъра или телефона си.
От ГДБОП посочват, че хакерите получават потребителски имена, пароли, както и други лични данни, като се възползват от неинформираността и наивността на получателите. Ежедневно киберпрестъпници разпращат хиляди фишинг имейли.
За да не бъдете въведени в заблуждение:
– не отваряйте линкове, ако в текста се внушава спешност и неотложност;
– проверете детайлно мейла или източника на полученото съобщение;
– не въвеждайте лични или финансови данни в линкове, които сте отворили в резултат на получен спешен мейл;
– проверете името на сайта/домейна в адресната лента на браузъра за неточности;
– използвайте дълги, сложни и различни пароли за различните профили;
– използвайте обновени операционни системи и антивирусни програми.
– мейлите на вътрешното ведомство и на останалите институции в страната ни задължително съдържат разширението „.bg“, поясняват от ГДБОП.