РУЖА ЛЮБЕНОВА
Софийски полицай под прикритие помогна да бъде задържан 50-годишния Велизар К. от Дряново, който търгувал с изключително ценни църковни реликви, картини, монети и др. Мъжът бил следен от месеци.
„При обиските са открити над 500 църковни ценности. Сред тях има свети мощи, св. Евангелие, два епископски жезъла, икони, богослужебна утвар, както и картини, монети и оръжия. Изключително ценни мощи на единайсет светци се появиха, след като бяха изчезнали преди около половин век от Рилския манастир. Те бяха открити в Дряново, в депо за трафик на църковни ценности”, съобщиха от ГД „Борба с организираната престъпност”.
По неофициална информация само намереният църковен жезъл на митрополит бил на стойност шестцифрена сума.
След прокурорското задържане на Велизар за 72 часа, на 16 август т. г. Окръжният съд в Габрово заседава дали да го пусне на свобода, докато случаят се разследва, или да остане зад решетките.
Мъжът, който се появи в коридорите на съда с белезници и засилена охрана, беше слаб, висок, с облекло, което не навяваше мисли за лукс и висок стандарт. Но точно в такъв живеел обвиняемият, стана ясно от думите на съдията. Въпреки че се водел безработен от седем години, също и при приятелката му, при обиска разследващите забелязали доста високия стандарт, при който живеели двамата и двете им деца. Имал три имота близо до центъра на Дряново.
Пред съда Велизар се оплака, че в ареста получавал панически атаки, че се връща паническото му разстройство, от което се лекувал преди години. Освен това в арестантската му килия било тясно, едва 4 квадратни метра за 3-ма арестанти. Оплака се, че имало хлебарки и дървеници.
Защитата му яростно се бореше да докаже, че „голяма част от нещата, които е вършил, е да бъдат „съхранени и спасени такива църковни атрибути”.
В крайна сметка съдът реши да задържи Велизар за постоянно в ареста. „Съдебният състав счете, че с оглед събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение.
В. К. е съпричастен към престъпленията, за които е привлечен в качеството на обвиняем, както и че са налице останалите изискуеми от закона предпоставки за налагане на най-тежката мярка за неотклонение. Предвид посоченото, съдът уважи искането на прокуратурата и постанови „задържане под стража” по отношение на обвиняемото лице”, съобщха от съда. Разследването продължава.
След огласяване на случая великотърновски медии разпространиха мнението на известния историк проф. Казимир Попконстантинов от Великотърновския университет. Той съобщил, че „онемял“, като научил за разкритията.
А според предположението на епископ Герасим, главен секретар на Светия синод, безценните реликви са изчезнали от Рилския манастир „някъде 70-те години, когато манастирът е затворен и е направен музей. Тогава те са напуснали манастира, къде точно са били съхранявани, как са стигнали до този човек, той как ги е придобил. Това тепърва предстои да се изяснява… Ние със сигурност не сме знаели нищо. Тези реликви са уникални. Те се намериха, за да получат почит. Това, да стоят в мазета и да бъдат продавани, е кощунство – хората, които са склонни да извършат това нещо, сигурно не вярват в Бога, но трябва да пазим поне малко страх”, допълнил главният секретар на Светия синод. Той блягодарил от името на Българския патриарх Даниил и на Св. Синод, за работата на ГД БОП за пресичане на трафика на културни ценности и изразил надеждата си ”църковните реликви да бъдат върнати на Църквата, където е тяхното място и където те ще бъдат съхранявани при подходящи условия и с подобаващо благоговение с оглед на тяхното свещено предназначение.”