Забранено, но не отменено! От години у нас, в България битува този израз, който много точно показва как се изпълняват уж строгите закони, които законотворците приемат.
Повод да напомним за този нашенски патент е приложението на Закона за забрана на продажбата на райски газ и пълнители за него, приет на 7 септември 2023 г. в Севлиево
Пример за това е пост в групата “Севлиево и селата” на Георги Божков, в който се казва: ”Парк Казармите”, всяка сутрин”, а под него са две снимки.
Те много добре доказват, че въпреки забраните балони с райски газ се пълнят и употребяват в Севлиево.
“Райският газ като добавка в храни се допуска в обекти за производство и преработка на храни и в заведения за обществено хранене, когато се използва като добавка при приготвянето на храни”, предвиждат приетите на второ четене промени в Закона за храните.
Така популярните пълнители с райски газ, опасни за здравето, особени при подрастващи, са забранени за продажба, включително в заведения и нощни клубове.
Забраната важи както за деца, така и за продажба на клиенти над 18 г.”, се казва в закона.
Припомняме, че сериозна дискусия за употребата на райски газ от деца на училищна възраст проведе на свое заседание в края на месец май и ОбС в Севлиево. Темата бе повдигната от Соня Гъркова от „БСП за България“, която е и председател на постоянната комисия „Образование, култура и вероизповедание“. Пред колегите си тя направи предложение към четвърти приоритет „Здравословен начин на живот“ в Общинския план за младежта за 2024 година, да бъде добавена нова точка с текст: „Провеждане на беседа-лекция с ученици от 6 до 12 клас на тема „Вредата от райския газ и енергийните напитки“.
Явно превантивните мерки не са достатъчни или трябва по дълго време да се прилагат, за да има ефект от тях. Но има други, записани в Закона за забрана продажбата на райски газ и пълнители за него на лица до 18 г., които казват какви санкции трябва да се прилагат, когато той и прилежащите разпоредби не се изпълняват:”Глобата при нарушение е от 500 до 1000 лева, а който допусне такова нарушение в управляван от него обект, ще се наказва с глоба от 800 до 1500 лева. При повторно нарушение – от 1500 до 3000 лева. За бизнес оператор е предвидена глоба или имуществена санкция от 3000 до 6000 лева, а при повторно извършване на същото нарушение – от 5000 до 12 000 лева.”
Дали не е време отговорните институции да си свършат работата така, че изразът ”Забранено, но не е отменено!” да излезе от употреба, особено когато се отнася до здравето и живота на нашите деца?