От 21 до 23 юни в древния град Несебър се проведе юбилейното десето издание на международния фолклорен фестивал „Несебърски накит 2024“, организиран от Община Несебър и читалище „Яна Лъскова – 1905“. Амфитеатърът в града стана сцена на таланта, певческото и танцово изкуството на български и чуждестранни любители, самодейци и почитатели на фолклора от читалища, центрове по изкуствата, школи, клубове и др. В тридневната конкурсна програма участие взеха над 650 души от страната и чужбина.
Фестивалът е с конкурсен характер и има за цел да съхрани и популяризира фолклорното наследство, да стимулира интереса и любовта на поколенията към фолклорното творчество, да подтиква към издирване, съхраняване и разпространение на фолклора. Журито, оценяващо изпълненията, бе съставено от изтъкнати професионалисти и доказали се авторитети в областта на българския фолклор: проф. акад. Милчо Василев – главен худ. ръководител на Академичен фолклорен ансамбъл при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев”, гр. Пловдив, композитор и диригент; проф. д-р Антон Андонов – преподавател в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев”, гр. Пловдив, балетмайстор във фолклорен ансамбъл „Тракия”; д-р Ваня Монева – хоров диригент, преподавател в НМА „Панчо Владигеров“ гр. София и д-р Данислав Кехайов – народен певец, фолклорист.
Представянето на момичетата и момчетата от „Хопни ми, тропни ми” бе в късната вечер на празника на българския фолклор – 22 юни. Под ръководството на Пламен Христов и Беньо Пенев за конкурса бяха подготвили два танца – „Северняшка китка” и Женски тракийски танц.
Дефилето на участниците по крайбрежната алея, дългото седемчасово очакване да се качат на сцената, не попречиха на нашите изпълнители да изпълнят блестящо своята програма. Поднесени по много артистичен и емоционален начин, танците успяха да завладеят публика и жури, а дългите ръкопляскания след това, първите комплименти и високи оценки развълнуваха танцьорите.
Най-високото признание за труда на трупата дойде от личните поздравления на членовете от журито, които бяха впечатлени, че самодеен танцов клуб може да изпълни с такава техничност и заряд танците, и че хора на различна възраст, с различни възможности, могат да представят изпълнение със спазени стил и изразност на танците от различни етнографски области. Така, закономерно, журито отреди на севлиевския клуб „Хопни ми, тропни ми” първо място, връчи му диплом и дизайнерски плакет в раздел „Фолклорни танцови състави“, които изпълняват обработен фолклор. Съставът бе включен и в галаконцерта по закриване на фестивала, заедно с ансамбъл „Тракия“. Така нашите танцьори получиха поредно признание за труда си.