Вече са ясни резултатите от последните предсрочни парламентарни избори, които се отличават с рекордно ниската избирателна активност, както за Българския, така и за Европейския парламент.
Известни са и народните представители, които ще представят Габровски регион в 50-тото Народно събрание. Сред тях няма представител на „БСП за България, която се нареди на четвърто място“, с подкрепа на 2 347 души или 8.47% от избирателите в областта.
За коментар на изборните резултати на столетницата в страната и региона потърсихме мнението на Станимир Стойчев, председател на ОбС на БСП в Севлиево и трети в листата на кандидатите за народни представители.
-Г-н Стойчев, как ще коментирате резултатите от изборите и причините за тях?
-Ниската избирателна активност изигра лоша шега на всички политически формации. И причината е апатията от предходните избори, мнението, че дори и да гласуват нищо няма да се промени, ситуацията, в която се намира държавата – всичко това сериозно демотивира хората и голяма част от тях изобщо не отидоха да гласуват.
Всички политически формации, се опитваха под каквато и да е форма, с послания, методи и способи, за да достигнат до хората, но за съжаление най-вероятно не сме се справили, след като толкова ниска е избирателната активност.
-А не мислите ли, че една от причините е, че партиите не разговарят с хората по места – те виждат позициите на ръководителите на централните ръководствата на телевизионните екрани, а местните ръководства ги няма?
-За една част от това, което казвате сте права, но не мога да се съглася, че не правим срещи с хората. Поне ние направихме много срещи и в селата, и в града. Изненада ни факта, че на тези срещи винаги присъстват едни и същи хора, независимо дали тя е организирана от нашата или друга партия. Тези хора са дошли да видят, да чуят, да се огледат. Проблемът е в това, че ако едно населено място има 200 жители, на тези срещи идват 35 човека и ние, всички политически партии, се борим за гласа на тези 35 човека.
А доколкото става дума за самия изборен процес, има голяма разлика между парламентарните и местните избори. На тези избори бюлетините са две, слагахме, махахме машини, а и самият месец юни поставя и други условности – започват летните почивки, усилената земеделска работа по селата. Това също изигра своята роля за ниската избирателна активност.
-Как ще коментирате резултатите на БСП – областната организация няма да има представител в парламента?
-Ако гледаме броя гласове, имаме спад от около 1000 гласа на областно ниво, но в община Севлиево процентът на миналите и сегашните избори е почти един и същ – 02,03%. И това се дължи на ниската избирателна активност. Има и други губещи, които мога да коментирам. Ако ние процентно стоим по същия начин, като на предходните избори, има политически формации, които губят по 1300 гласа. И те са на територията на община Севлиево.
-А как ще коментирате процесите, които се случват в партията, изборните резултати и оставката на Корнелия Нинова?
-Доказа се на тези избори, че е лесно, когато си част от БСП, да печелиш гласове. Но, когато излезеш от БСП – ще визирам кандидата за кмет на най-голямата община в България, не можа да потвърди този резултат на парламентарните избори. Очакванията бяха големи, заявките бяха големи….Може би хората трябва да подбират под една или друга форма посланията от националните ефири. Оказа се, че малко или много основната тежест за опознаване на националната политика и политици се пада на националните телевизии. Нека жителите на общината да имат памет. Защото излиза един политик, заявява, че създава нов проект и дава много гръмки обещания. Няколко месеца този проект не само, че го няма на политическата сцена, но дори и не съществува. Основателите му се приливат към нова политическа формация и така докато могат да се възползват от тази значимост, която им дава политиката.
-А не се ли дължи и на това, че голяма част от хората вече нямат тази политическа култура, за да разбират посланията на политиците? Имам предвид, че те, политиците се активизират по време на изборни кампании, а през останалото време ги няма да обясняват какво и защо се случва? А това, което става в София е много различно от това, което става в страната, в Севлиево?
-Съгласен съм. За съжаление трудно е да достигнеш до всички хора в общината – говоря за община Севлиево. Дори и неща, които си успял да реализираш е трудно, е да достигнат до всички жители на общината, дори и да използваме медиите. Това преминаване от избори в избори за кратко време, както се случи през последните години, промяната на формации, които вече не съществуват, а в близкото минало са участвали в управлението, създават апатия и пренебрежение у хората. Аз смятам, че докато избирателната активност е в тези нива, мажоритарният и корпоративен вот ще имат основна тежест. Не успеем ли по някакъв начин да мотивираме хората да отидат да гласуват, да упражнят своето право на глас, да решим проблемите с гласовете, които идват извън страната, нещата няма да се променят. Не мога да приема факта, че след като живееш 20 и повече години в една страна, може да определяш бъдещето на друга. Имам предвид стотиците хиляди гласове, които идват от чужбина и променят вота на избирателите у нас.
-Какъв е Вашият коментар за оставката на Корнелия Нинова, която поискаха членовете на младежката организация на БСП?
-Оставката е личен акт, аз не бих могъл да я коментирам. Не мисля, че тя е подадена под натиск на когото и да е било. През годините не само при нас в БСП, но и в много други партии е имало натиск за оставка, когато резултатът е под очакванията. Предстои Национален съвет на БСП, на който ще се избере временно изпълняващ длъжността председател. Много е важно да отбележа за читателите на в.“Росица“, че председателят на партията се избира на пряк избор, а не на конгрес. През месец септември изтича четиригодишния мандат на Корнелия Нинова. Всички членове на партията са призовани да гласуват. Дали другарката Нинова ще се кандидатира за председател, това само тя може да каже. През август месец ще се проведат конференциите на общинските организации, на които се правят предложения за председател на партията, а националният съвет на БСП ги утвърждава. Така че има време. Хоризонтът е пред нас.
-Според Вас необходима ли е промяна в стила на управление на партията?
-Може би много хора ще ме обвинят в пристрастие, но трудно беше преди да влезем в тази четворна коалиция. Сега излязохме от това управление, но ние за 8 месеца доказахме на какво сме способни. За времето, когато бяхме в управлението направихме социален бюджет от 22 млрд.лв. – безплатни детски градини, безплатни учебници, изравнихме втората година на майчинството с първата, постигнахме увеличаване на минималната работна заплата. Вярвам, че си спомняте как Георги Свиленски в предишния парламент 40 пъти, всяка сряда предлагаше точка 1 да бъде увеличаване на минималната работна заплата. И на 41-я път предложението беше прието. Важно е да отбележим, че тя беше обвързана със средната работна заплата. Всичко това е основна заслуга на БСП. Когато бяхме в управлението имахме 4-ма министри. Нямаше проблеми с министерствата на земеделието, на туризма, независимо че бяхме в ковид криза. Тогава никой не протестираше. Съумяхме да направим ръст на икономиката.
-Да, но въпреки това лявото се раздробява, което означава, че има хора които са недоволни от нещо…?
-Според мен недоволството идва от тези „леви“, които вече не управляват. Но не само лявото, дясното също се раздробява. Разликата е, че от сутрин до вечер националните телевизии дъвчат „лявото“, а дясното стои в сянка. Къде са Валери Симеонов, Каракачанов – те бяха част от управлението. Сега вече СДС влиза в управлението. Не може 2017 година да си част от управлението на ГЕРБ и 2024 година да си против ГЕРБ – имам предвид партия АБВ. Ако това е новото ляво…!?
Беше казано да признаем, че не сме защитили историята – имат предвид Паметника на народната армия в София. Ами, не е вярно. Декларации писахме, какво ли не…И пак казват, хората не са го разбрали. По време на кампанията направих много срещи. На голяма част от тях присъства и водачът на листата Иван Ченчев и почти на всички започвахме да си говорим за битовизми. Хората ни искат нещо конкретно за тяхното село, което им е било обещано на местните избори.