Ако през последните 12 години Община Севлиево не беше се грижила за почистването на речното корито на р.Росица, досега то щеше да се е превърнало в джунгла. Това коментира за в.“Росица“ инж. Димитър Ножаров, служител по сигурност на информацията и ОМП към Община Севлиево. Повод за разговора беше поведените неотдавна две срещи среща при областния управител, на които са били дискутирани , свързани с проводимостта на реките на територията на Габровска област и приемане на Областния план за намаляване на риска от бедствия за тази година.
„Напомням, че речните корита, които са извън урбанизираните територии на общините са държавна собственост, а тези в урбанизираните – общинска собственост. Съгласно Закона за водите за първите отговорност за поддържането им има държавата, в лицето на областните администрации, а за вторите – общинските администрации“, коментира инж.Ножаров, който е участвал и в двете срещи. Той уточни, че на практика поречията на двете големи реки Росица и Видима на територията на община Севлиево са извън нейната урбанизирана територия, което означава, че грижа за тях трябва да има областната администрация.
„Но възможностите на един областен управител да се справи с тази задача е почти невъзможна, защото тя е свързана със сериозни финансови средства, с които институцията не разполага. Затова и поддръжката на речните корита, която изисква най-често почистване на тревите и дърветата в тях най-често е отговорност на общинските власти.
Много често гражданите сигнализират, че под мостовете на реките има голяма растителност и правят изводите, че за тях никой не се грижи. Общината полага усилия за по-застрашените места в реката в селата Горна Росица, Батошево и в град Севлиево. Ако това нещо не го бяхме правили, макар и по малко през последните 12 години, реката щеше да бъде непроходима джунгла“ съобщи още инж.Ножаров.
На въпрос на в.“Росица“, къде са критичните места по поречието на реката, той съобщи, че едно от тях е при вливането на р.Чупарата в р.Росица, източно от моста към с.Крушево.
„Там са се образували острови, които просто са разцепили реката на части, върху които има растителност. И ако дойде една голяма вода, която да изкорени тази растителност, тя ще заприщи моста, ще се образува бенд, който може да повреди устоите на моста“, съобщи Ножаров.
Този проблем, както и други подобни на територията на другите общини в областта са бели поставени на двете срещи, които са по сходни теми – проводимостта на речните корита има отношение към превенцията на риска при бедствия. Приет е бил и областен план за 2024 година с дейности за тяхното намаляване, но съмнението, че те отново ще бъдат само приоритет на местните власти остава, защото през последните години държавата не отпуска средства за тяхното изпълнение.