„Аз съм яростен противник на избори 2 в 1, въпреки че в личен план те биха били много изгодни, защото това означава европейският дебат изобщо да не се състои в България. Дори и в най-замърсения си пропаганден вид, изобщо да го няма, а ние сме страшно назад с него“. Това заяви евродепутатът от ЕНП Радан Кънев в Страсбург по време на работна среща с представители на български медии, сред които и в. „Росица“.
„Гледайки реакции и на медии и на политици, и на бизнеса в България, последните две години съм сравнително обнадежден, че важността на европейската политика и най-вече на европейското законодателство, започва да се осъзнава. Може би с десетгодишно закъснение, но да се осъзнава, и дебатът по различни теми започва“, каза Радан Кънев и допълни: „20 години по-късно ние разбрахме, че има система за търговия с емисии, започнахме да говорим за нея, макар все още с много лъжи и опорни точки, но все пак разговор има. Започнахме да говорим за баланса между европейски законодателни политики в земеделието, в транспорта, да разбираме, че Европейският парламент не е просто място, където се гласуват резолюции и където се говори, за, може би, 2/3 за законодателството в ежедневието ни“. Той бе категоричен, че ако евроизборите бъдат на същата дата или на следващата седмица като националните, „просто този дебат за пореден път няма да се състои“.
По думите му, по-важното е, че след тези европейски избори, започва формирането на следващия мандат на европейските институции, което далеч не е само разпределение на постове, а е преди всичко една много тънка търговия на постове срещу политики. „Защото прочутата „Зелена сделка“ беше цената за избора на Урсула фон дер Лайен за президент на Комисията. От моя гледна точка тогава ЕНП направи лоша сделка. ЕНП взеха човека, но социалистите взеха политиките. Ще се заложи не просто кой ще бъде президент на Комисията и председател на парламента, а ще бъдат политическите приоритети на тази комисия и съответно на другите съзаконодатели за петгодишен период“, каза още Кънев и допълни, че: „ние, които винаги сме били престъпно пасивни в тези отношения, този път ще отсъстваме напълно. Съсредоточени в съставяне на ново правителство и с кой мандат да бъде то, всички политически лидери в българската политика ще бъдат ангажирани с това да сглобяват следващо мнозинство, а не да участват в големия разговор за следващите пет години бюджет, политика, законодателство“.