Преди малко повече от година в Национална спортна академия „Васил Левски“ е открит Образователен и олимпийски център с музейна експозиция. Именно музейната експозиция е особено ценна, защото всички катедри на академията са предоставили експонати за нея. Точно там, наред с указа на цар Борис III, с който през 1942 година Академията e основана като Държавно висше училище за телесно възпитание, и първата материална книга от учебната 1942/43 г., запазена в напълно автентичен вид, може да се види и първата купа на клуба по самбо и джудо „Раковски“ Севлиево, спечелена на отборно ниво на Републиканското първенство за юноши през далечната 1978 година.
Ценният трофей намира място в Образователния и олимпийски център благодарение на бившия състезател на севлиевския клуб – Диян Дянков, който по това време е студент в академията. „Купата се намираше в клуба, в който съм тренирал до 20-годишна възраст. Знаех за нея и помолих треньора си Досьо Досев да ми я даде, за да я изложим в музея, където повече хора могат да я видят и по този начин да научат за севлиевската школа“, разказва той. Младият мъж е благодарен и за съдействието и помощта на проф. Лозан Митев – ръководител на катедра „Мениджмънт и история на спорта“, който е инициатор на идеята за създаването на Образователния и олимпийски център и благодарение на когото купата от Севлиево намира достойно място в музейната експозиция.
В доклада си, с който Диян предава купата в музея в НСА, той пише за над половинвековната история на клуба, основан на 1 август 1973 г., както и за неговата жива история – Досьо Досев – заслужил треньор, треньор на Националния отбор по самбо, и почетен гражданин на Севлиево. Треньор, който за 35 години е „произвел“ над 50 състезатели, удостоени със званията „Заслужил майстор на спорта”, „Кандидат-майстор на спорта” и „Майстор на спорта”.
„През 50-те години съществуване на клуба състезателите по самбо и джудо са спечелили стотици златни, сребърни и бронзови медали на национални, балкански, европейски и световни състезания, което превръща севлиевската школа в една от водещите в страната в тези спортове“, и допълва: „България е малка страна за всичко, което Севлиево е постигнало! От Канада до Испания, от Токио до Хавана, от Франция до Монголия, българското знаме триумфира, благодарение на спортисти от Севлиево, създадени и възпитавани от треньора Досьо Досев, а сега и от Евгени Генов и Донко Караиванов“, пише още Диян Дянков.
В доклада си той не е пропуснал да изброи имената на състезателите от отбора, спечелили първата купа за клуба на лично-отборното републиканско първенство по самбо за юноши старша възраст, провел се през месец юли 1978 г. Категориите и медалистите от това първенство са: 48 кг – Александър Банев – 1-во място, 52 кг – Сашо Славчев – 7-мо място, 56 кг – Тодор Баров – 1-во място, 56 кг – Живко Димитров – 3-то място, 60 кг – Ценко Киров – 2-ро място, 65 кг – Пламен Генадиев – 4-то място; 70 кг Тошо Тодоров – 8-мо място, 75 кг – Харалан Цонев – 1-во място, 81 кг – Иван Цвятков – 4-то място, +87 кг – Никола Ноев – 2-ро място.
„Всеки, за всичко, отговаря пред всички” е мотото, под което състезателите и треньорите на клуба по самбо и джудо „Раковски“ повече от 50 години са на върха на своята игра, както на татамито, така и в живота“, категоричен е още младият мъж.