Както в. „Росица“ вече писа, Исмаил Хаджихасан бе избран за зам.-председател на Общински съвет – Севлиево. Той е общински председател на Движението за права и свободи и е председател на групата общински съветници от ДПС. Магистър е по специалността „Мениджмънт в индустриалното предприятие“, семеен е, с едно дете.
Какво мисли за новата си длъжност, какви ще са приоритетните теми, по които ще работи, какво мисли за „шарения“ Общински съвет и още, четете в интервюто с г-н Хаджихасан.
– Г-н Хаджихасан, само преди седмица бяхте избран за заместник-председател на Общинския съвет. С какви чувства приехте номинацията за този пост? Знаете, че в заседателната зала се разрази дебат относно допълнителното заплащане на зам.-председателите.
– Първо искам да поздравя читателите ви с отминалия Национален празник – Трети март. На въпроса ви, приех номинацията с напълно нормални чувства по простата причина, че политиката в последно време не ми е чужда материя, а и все пак ДПС в община Севлиево е втора политическа сила. На нас са ни гласували доверие 1 283 човека и реално ние сме техният глас. На всеки един избирател му се иска човекът, за когото е гласувал, да е.
Вие виждате, че този общински съвет е малко по-различен от останалите – 40% от общинските съветници са нови, избрани за пръв път. Има и други новости, като например това, че председателят е с намалено работно време, оттам и възнаграждението му е по-малко. Предположихме, че ще съумеем да сформираме един добър екип, за да може в дневния ред детайлно да намерят място проблемите на хората, да сведем дневния ред на хората до общинския съвет. Това е целта ни. Знаете, че д-р Явор Памукчиев и Тодор Ганчев са дългогодишни общински съветници, с натрупан опит, а аз ще ги допълня с енергия.
А що се отнася до заплатите, там драма няма. Драмата я направиха определени лица, които даже нямат очи да са в общинския съвет. Зам.-председателите не получават възнаграждение за това по простата причина, че Законът за местното самоуправление и местната администрация не го позволява за момента. Казвам за момента, защото това нещо е редно да бъде променено, защото зам.-председателите и председателите на постоянни комисии имат много повече ангажименти към обществото и дейността на ОбС, отколкото един редови общински съветник. Още повече, че има такива общински съветници, които не знаят как са попаднали там, не познават електората си и не могат един проблем да сведат.
– Само на хората, които са гласували за вас ли ще чувате гласа, или ще бъдете отворен към проблемите на всички?
– Не, не. Дребнаво е един политик да мисли само за собствения си електорат. Един политик, ако мисли само за собствения си електорат, рано или късно, финалът е предизвестен. Трябва да се опитаме така да направим, че да бъдем харесани от още хора, за да може електоралната маса да се увеличава. Целта ни не е да обслужим 1 283 човека и да се надяваме само на тях. Ние неслучайно сме втора политическа сила. Ние не водим агресивни кампании. А освен нас, мисля, че само ГЕРБ и БСП имат някакви структури, изградени на местно ниво. Но сме единствените, които имат младежки структури, имаме женски дружества, а това е голям обем от хора. И тук идва ролята на партиите в общинския съвет, защото е несериозно една партия да се появи 60 дни преди местни вот, да яхне болката на хората, и 40 дни след изборите да е пред разпад, да са в неразбирателство помежду си – орел-рак и щука. За следващите избори създават друго сдружение, друг инициативен комитет, правят се някакви машинации, вземат се пълномощни на някоя партия и години наред е така.
– Това е някакъв политически феномен в България. На какво се дължи според вас?
– Все още хората в България не са узрели до такава степен, че да гледат реално на нещата. Те стоят и чакат да се появи някой нов и се надяват той да оправи положението. Кое положение да оправи? Колко наболели проблема има? Кой ще им ги оправи? Аз ли им сложих гаражите в жилищните комплекси? Вие ли ги сложихте? Кой беше? Той с ясното съзнание сложил гараж на незаконно място. Но не един, а два. В единия държи вехтории, другият е даден под наем, а автомобилът му стои отвън. Значи един човек разполага с три паркоместа! Ами аз, като негов съсед, къде да си паркирам автомобила? Трябва да търпим феодалщината на някой ли?
– Какви ще бъдат правомощията Ви като зам.-председател на ОбС?
– С колегата Ганчев ще допълваме работата на председателя, ще следим обстойно ситуацията в комисиите и на председателския съвет. Ще оказваме контрол, защото до този момент е бил само един председател и работата е опирала до отговорността на съветниците. Знаете, времената са динамични и се променят, оттам исканията на хората също се променят и ние сме длъжни детайлно да разглеждаме дневния ред, да преценяваме кои са най-належащите въпроси. Сега, когато имахме едно светкавично предложение като това за инвестиционно намерение на бизнеса, което засяга пряко населението, тогава вече правим компромиси, определени точки се изваждат от дневния ред, други извънредно ги вкарваме.
– Какви ще бъдат приоритетните теми, по които Вие, като зам.-председател, ще работите?
– От години за мен приоритетите на политиците на национално и местно ниво, даже и на европейско ниво, трябва да започват със здравеопазване, образование, чист въздух, чиста вода, чиста природа. Това трябва да бъдат приоритетите на всеки един политик, ако можем да се наречем политици. Защото от детската градина, от началното училище, от средното и висшето образование зависи какви кадри ще произведем, за да ги сложим в болница, в общинска администрация, в редакцията на вестника, какви хора ще ни направят закачалката вкъщи и т.н. Ние се нуждаем от образовани и квалифицирани хора. Следващият момент – здравеопазването. Много наболял проблем. Доказали сме, че сме последователна партия. Вие знаете през предходните години през какви перипетии премина Общинската болница. Благодарение на ДПС тази болница бе съхранена и опазена да не бъде продадена. Спомняте си, че на дневен ред стоеше нейната продажба. Да се върна години назад, ако тя беше продадена, ако бяхме безотговорни, като някои политически сили, които в момента ги няма в политическото пространство на града и общината, какво щеше да се случи. Например баба Еленка от Крамолин получава лек инсулт. Къде отива? Най-близкият център е Габрово. А до там са 57 км.! Ние говорим за „златния час“.
Знаете ли колко са детските градини в общината, които са на санитарния минимум и не са на печалба, те са на загуба? Ако сме безотговорни – най-лесно е да ги закрием и да кажем на родителите да извозват децата до общинския център. Не може да се мисли така. Ние трябва да имаме социална политика. А ДПС е доказано социално отговорна партия, която не позволи Общинската болница и „Севлиевогаз“ да бъдат продадени. Бизнесът трябва да се чувства спокоен. Той трябва да създава работни места. Трябва да се чувства в комфортна среда.
– А ще имат ли севлиевци достъп до Вас? Ще имате ли регламентиран приемен ден?
– Принципно, да, ще имат достъп. Но приемен ден няма да имам. Мисля да имам ден за посещения. Знаете, че ние, като отговорна партия, имаме изградени структури в почти цялата община. И затова проблемите на хората ги научаваме много по-бързо, преди да са стигнали до пл. „Свобода“. И едно е да дойде един човек и да ти изложи писмено проблема си, друго е да отидеш на място да го видиш.
Например, в събота – 24 февруари, бях информиран за инвестиционното намерение, запознахме се детайлно с нещата, отидохме на място, потърсихме мнение на еколози. В събота – 2 март, граждани ни призоваха да отидем при тях, да ги чуем. Там, на място ние видяхме още куп нередности. И в други отрасли, не само в отрасъла, който оттегленото вече инвестиционно предложение обхващаше. Видяхме едно непочистено речно корито, което е отговорност на Областна управа. Искам да подчертая дебело, това го обясних и на хората, че отговорността за това не е на Общината, а на Областната администрация. И тя в най-скоро време трябва да влезе в ролята си, защото на ул. „Крайбрежна“ има бетонов възел и той е в заливаема зона, и утре, поради непочистеното речно корито, в което има образували се цели острови от дървета, това нещо, въпреки даденото разрешително, може да предизвика екологичен проблем.
– А предвиждате ли регулярни срещи и с хората от селата?
– За хората от селата ние винаги сме на терен. Спомняте си януари месец 2021 г., когато се беше появил един инвеститор, който искаше да заложи поредната екологична бомба в общината. В село Ряховците искаха да направят депо за компостиране на отпадъци. Реагирахме мигновено. Но тези неща много малко политически сили могат да ги направят.
За мен е безотговорно общински съветник да играе хоро на Зарезан в село Градница, а да не дойде да се запознае с проблемите на хората. Това е много болен проблем на обществото. Кого пращаш за общински съветник?! На кого гласуваш доверие?
– Вие сте общински съветник за пръв път, но все пак имате поглед върху политическите процеси в общината. Какви са прогнозите ви за работата на този ОбС? Оптимист ли сте, че въпреки пъстротата му ще се сработите по между си?
– Общинският съвет работи много добре. Видяхте при приемането на декларацията какво се случи. Това и в национален мащаб го няма. И няма да са последните въпроси, по които партиите в ОбС ще се обединяват. Повтарям, че този Общински съвет е от 40% нови хора. Това са 40% нови идеи, нова сила, нови мисли. Така че ние работим за хората. Припомнете си, че приехме бюджета на Общината с пълно мнозинство от 29 гласа. Сега декларацията против инвестиционното предложение бе приета с 25 гласа „за“. В съботния ден, сред хората бяхме всички политически сили, обединени да работим за благото на хората. Ние работим за тези хора, ние сме пратени от тях в ОбС. Вярвам, че хубавото предстои.