ДЕСИ ДИМИТРОВА
С четири експоната Севлиевският исторически музей бе поканен да участва в представителната изложба „Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха“, открита през миналата седмица в Националния археологически музей в София. Това са три бронзови брадви от Кръвеник, от които две двустранно заострени и бронзов меч от Хирево, научи в. „Росица“ от археолога Надежда Ботева. Още един емблематичен експонат от нашия край също е експониран в изложбата – бронзовото еленче от Агатово, собственост на Софийския музей.
Експозицията е продължение на представената през месец май тази година в Музея за история на изкуството (Kunsthistorisches Museum) във Виена изложба „Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа“, посветена на българското и австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. Целта е да се покаже ролята на източните части на Балканския полуостров като кръстопът за обмен на идеи, технологии и суровини, където се срещат основни култури на древния свят – Егейско-анатолийски култури, Източнохалщатски културен кръг, Северно Причерноморие и др. и в частност, ролята на българските земи като важен източник на суровини през бронзовата епоха.
Изложбата комбинира представителни находки от благородни метали, като съкровищата от Вълчитрън и Бързица, предмети от злато, бронз и керамика от некропола при Дъбене, колективните находки от Янково и Здравец, с находки, даващи ценна информация за технология, технически достижения, културен обмен и търговия на далечни разстояния, представени с колективните находки от Побит камък и Могилица, включващи многобройни каменни калъпи за отливане на разнообразни бронзови предмети – оръжия, скиптри, сечива, украшения.
С експонати в изложбата участват всички големи музеи от страната – Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора, Казанлък, Видин, Русе, Шумен. Експозицията ще бъде на вниманието на посетителите до края на месец декември. „Приканваме всички жители на общината, които в дните до Коледа пътуват до София, да посетят Националния археологически музей и да видят севлиевските находки наред с най-блестящите археологически паметници на България“, призова археологът Надежда Ботева.