Общото събрание на сдружение „Деветашко плато“ се проведе в края на миналата седмица в заседателната зала на Община Севлиево. На него бе отчетена дейността на сдружението за 2023 г. и бе приет планът за следващата 2024-та, бяха прието седем нови члена.
От отчета на председателя на УС на сдружението – Ива Таралежкова, стана ясно, че приключва една година, изпълнена с работа, предизвикателства, но и голяма доза удовлетворение. „Вече 15 години обединяваме активни граждани в 9-те села на Деветашкото плато, като същевременно си партнираме с местните власти от трите общини – Летница, Ловеч и Севлиево, в инициативите си. Така създадохме една уникална по рода си общност, основана на изцяло демократични принципи, работеща в една посока и следваща общи цели: оживяване на селата в района, подобряване качеството на живот, активно участие на гражданите, превръщане на Деветашкото плато от географско понятие в национално и международно разпознаваема туристическа дестинация“, подчерта тя.
Един от мащабните проекти на сдружението е „Селска бизнес академия“, реализиран с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България“. Проектът включва разработване и провеждане на специализирани курсове за участници от селата – собственици на малки фирми, къщи за гости, фермери, млади хора с интерес да започнат живот и бизнес на село. През 2023 г. са проведени два курса с над 40 участници, голяма част от които са разработили бизнес планове по свои идеи и дори два от тях са съфинансирани от сдружението.
Сред дейностите на този проект са и обсъждане и избор на малки проекти, които да се реализират в селата на Деветашкото плато – по предложение на местните общности. Два от тях бяха реализирани в севлиевските села Агатово и Крамолин. В Агатово това е старата пожарна. С помощта на студенти – доброволци и кметството в селото, е разработена концепция за цялостното оформление на пространството около пожарната. Дървената статуя на еленчето, емблема на сдружението, която бе монтирана през лятото до сградата, също бе част от концепцията. Сега мястото е оформено с кът за почивка, място за снимки и естетически декоративни елементи. „През 2024 г. ще насочим усилията си към изпълването със смисъл на самата сграда – превръщането й в център за демонстрации на традиционни занаяти – плетене, готвене, предене, пленери за рисуване и фотография, които да завършват с изложби там“, каза Ива Таралежкова и допълни: „Да се изгради „пожарна кула“, която да служи и за погледно място и място за снимки“.
„Красив Крамолин“ е името на проекта, който бе реализиран в с. Крамолин. Той включваше изработване на букви с името на селото, поставени в централната част до вече оформен информационен кът пред мемориалната часовникова кула. Буквите са цветни със запазения шрифт на сдружението и са осветени. „Идеята възникна по време на Великденските празници, когато голяма група млади хора с произход от селото обсъдиха идеята и я предложиха на кмета и читалището. Проектът бе изпълнен и местната общност приветства поставянето на надписа“, отчете още председателката на УС на сдружението. Тя отчете още десетки изпълнени проекти и културни и спортни събития за популяризиране района на платото.